Lista błędów w grach z serii Rayman

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Każdy popełnia błędy. W wielu przypadkach potrafią denerwować, chociaż mogą być też takie, które w rezultacie okazują się być całkiem zabawne.
Niniejszy artykuł ma za zadanie kolekcjonować bugi (inaczej glitche), czyli skutki pomyłek lub niedopatrzeń programistów i grafików w grach o Raymanie. Wiele z nich zaspokaja ciekawość graczy np. co do sposobu konstrukcji poziomów.

Ze względu na znaczną ilość sekretów w grze, niektórych przypadkach trudno powiedzieć, czy dany glitch nie jest tak naprawdę rozbudowanym easter eggiem.

Rayman

 • Na początku poziomu Harmider pana Saksofona można wykonać dziwną usterkę, gdy jest kilka małych strun (jedna nad drugą), to wskakujemy szybko na nie, a potem szybko zeskakujemy zapierając się o każdą z nich. Sposób wykonania znajdziemy także w filmie obok. Ta usterka jest także w Rayman Advance.

Rayman 2

 • (PC, N64) We wszystkich odsłonach prócz PSX, jedynym sposobem na doznanie szkody w Świetlistych Lasach jest wskoczenie w finalnej części do otworu z niezaładowanym portalem. Jeśli w tym poziomie gracz doprowadzi Raymana do gameovera, po ponownym załadowaniu gry nasz bohater będzie miał dużo dłuższy pasek zdrowia (ale nie zawsze). Dodatkowo, czasem zdarza się również inna sytuacja – nieopodal pierwszego z wodospadów, w zaułku utworzonym przez rzekę, można zobaczyć nietykalnego klona Raymana. Prawdopodobnie służył on twórcom do tworzenia screenshotów we wstępnej fazie tworzenia gry, chociaż niektórzy przyznają, że może to być rekwizyt do przerywnika. Jak to wygląda, można zobaczyć na YouTube.
 • (PC) Niektórzy gracze potrafią przedostać się przez ostatnie drzwi w Sklepieniu poprzez odpowiednie rozkołysanie się na Fioletowym Lumie.
 • (PC, N64) W Jaskiniach Echa, na polanie ze schodami wiodącymi w podziemny korytarz, zdarza się, że robo-pirat stojący nad nimi "zacina się" i przestaje atakować, dopóki Rayman go nie zaczepi pięścią.
 • (Różne wersje) Fani nazwali ten błąd "The Ultimate Glitch". Polega on na tym, że w lokacjach z płonącymi beczkami należy postępować z nimi w indywidualny sposób (najbardziej znane są dwa – pierwszy to zapłon beczki przez pirata po uprzednim odpaleniu i zużyciu poprzedniej, a drugi to podpalenie beczki w normalny sposób, ale po zniszczeniu poprzedniej beczki tuż po jej wypadnięciu z podajnika). Po wykonaniu wszystkich czynności beczka staje się niewidzialna, a Rayman może latać przez nieograniczoną ilość czasu. W ten sposób można przekroczyć bariery, które powinny być nieprzekraczalne, więc w niektórych przypadkach owocuje to dodatkowymi wydarzeniami (na przykład można zobaczyć scenę z Clarkiem bez wchodzenia do środka bazy).
 • Istnieje też inna wersja powyższego buga. Beczka również staje się niewidzialna, ale nie unosi się w powietrze, a kiedy Rayman próbuje nią rzucić, następuje awaria (paraliż) gry.
 • (IPod) Pod Świątynią Skał i Lawy pojawia się kolejny klon Raymana.

Rayman Revolution

 • Przy użyciu emulatorów, gracze uskarżają się na dziwny błąd związany ze startową cutscenką na statku więziennym. Otóż w trakcie ujęcia, w którym dwójka robopiratów niesie Globoksa, lecz jeszcze przed lamentem uwięzionych stworzeń, filmik się urywa. Sytuacja wygląda jak zwykle po zakończeniu intra – Globox jest już razem z Raymanem w więzieniu, zaś Rayman zwrócony jest w stronę miejsca ucieczki. Praktycznie jednak dzieje się coś jeszcze dziwniejszego, gdyż nasz bezkończynowy bohater wypada ze statku przez kratkę znajdującą się pod stopami postaci. Pomija tym samym pierwszą przejażdżkę... ale wszystko zachowuje pozory normalności, gdyż Rayman nadal wygląda, jakby był grywalny, a na dodatek włącza się muzyka jak przy ucieczce.
 • Postać gracza może dryfować w powietrzu. Polega to na tym, że Rayman po wyjściu z trybu nurkowania zamiast przejść na tryb pływania po powierzchni, nadal próbuje pływać tak, jak gdyby nurkował. Co więcej, chociaż przez chwilę oddycha normalnie, w następnej chwili znowu traci powietrze. Specyficzna wersja tego buga sprawia, że Rayman samoistnie kręci się w kółko przed wejściem do Świątyni Kamieni i Ognia. Sposób wykonania - w Jaskinii Czaszki należy: 1.Podczas latania nad lawą wlecieć w te miejsce obok szparki pod sufitem (w tym miejscu widać cień Raymana). 2.Jeśli udało się to rayman powinien lecieć na czarnym tle w którym widać krawędzie ścian i trochę wody (sam Rayman będzie czasami niewidzialny lub przybierze czarny kolor. 3.Nie należy wlatywać w te ściany bo Rayman je przeniknie. 4.Teraz trzeba wlecieć w wodę zanurkować i wynurzyć się obok studni. 5. Rayman będzie pływał w powietrzu i tracił powietrze, chociaż nie zawsze bo może się zdarzyć że normalnie się wynurzy i będzie chodził po ziemi, ale nawet wtedy będzie tracił powietrze.
 • Jeśli gracz wczyta grę na poziomie następującym po zdobyciu trzeciej maski, w cutscence z Brzytwobrodym (przed Grobowcem Starożytnych), tekst i podkład dźwiękowy będzie w stosunku do filmiku znacznie opóźniony. Spowoduje to między innymi tymczasową zamianę ról, a także pominięcie groźby Admirała.
 • W tej grze można też zrobić usterkę drźwiękową która polega na tym że do końca części danej planszy słychać te same drźwięki, aby to zrobić należy spauzować grę, w dowolnym poziomie gry, potem należy wybrać opcję sound i wjechać na pasek efects/voices. Po zrobieniu tego należy zacząć zwiększać głośność przyciskiem prawo i cały czas go trzymać, jeśli słychać krakanie lub bieganie pocisku to należy wyłączyć menu pauzy cały czas trzymając przycisk prawo. Po wykonaniu tych czynności drźwięki powinny się powtarzać. Uwaga: tej grze istnieje też inna pewna drźwiękowa usterka w której cały czas słychać helikopter, jednak nie wiadomo jak jest ona dokładnie wykonywana.

Rayman M

 • Jest pewien bug, który nie jest tyle bugiem, co prędzej glitchem, otóż w poziomie Kokosowa Wyspa, mając do dyspozycji Wybuchowe Gwiazdy / Fajerwerki, możemy dostać się na dach wieży obserwacyjnej (gdzie znajduje się złoty generator). Tam należy wykonać skok, tak aby nasza postać złapała się krawędzi konstrukcji. Następnie należy zranić się ową bronią. Będąc na dachu, reszcie postaci ciężko będzie nas trafić, a my mając do dyspozycji jeszcze cztery pociski, będziemy w stanie coś zdziałać. Więcej w filmiku, niestety jest on w języku angielskim. Na filmie jest również przedstawiony trick związany z Lasem, aczkolwiek nie jest on do końca bugiem.

[1].

 • Jedna ze skórek Pomocnika 800, posiada błąd kosmetyczny, gdyż podczas wyboru postaci (jak i bitwy), części takie jak jej np. rękawki są niebieskie, natomiast podczas trybu wyścigu- są zielone.

Rayman 3

 • (PS2) W lokacji Pustynia Knaarenów  – tam, gdzie w pobliżu atakują Kurczaki Zombie – mamy do czynienia z jajkiem, które Rayman zanosi na przycisk, aby obiekt ów był stale wciśnięty. Znany jest przypadek, że jajko to stało się niewidzialne, a widoczne stało się dopiero, gdy 1) zostało położone na przycisku, 2) Rayman przestał stać w tamtym miejscu. Wolnego lotu nie stwierdzono.
 • (?) W poziomie Szczyt za Chmurami, podczas walki na statku, może się zdarzyć tak, że wrogowie na chwilę przestaną atakować. Jeśli tak się zdarzy, zdobyta wówczas puszka oddziałuje na Raymana przez nieskończenie długi czas. Gracz, który wówczas dał Raymanowi skorzystać z Turbokoptera odleciał nim ze statku (który nie doznał większych szkód), przebił się przez niebo i poprzez ciemną pustkę dotarł do obiektu wyglądającego z daleka jak niebieskozielony prostokąt. (W niektórych chwilach Rayman pozostawał niewidzialny.) Tak naprawdę tym prostokątem był drugi brzeg akwenu, czyli miejsce, gdzie dzieje się cutscenka wieńcząca tę część poziomu.
 • (PS2) Może się zdarzyć że przed areną do walki z Hood Stomperem pojawi się niezniszczalny i przezroczysty Elitarny Szeregowiec.
 • (PS2) Również Szczyt za Chmurami – jeden z wielu przypadków, gdy Mroklum (dokładniej Szeregowiec) wisi w powietrzu.
 • (PC) Najdłuższy Skrót: Biedny Globox tkwił uwięziony w ścianie, dokładniej w osi krętych schodów wiodących w dół, dopóki nie dostał pięścią Raymana... no, w brzuch. W innym przypadku, nawet, jeśli zdołał uniknąć tak straszliwego losu, to i tak uporczywie próbował w tę oś wejść. Czy znajduje się tam może jakiś magnes na Andrego?
 • (PC) Czasami, jak rzuci się śliwką w Globoxa to nabije się ona na niego jak na Palik.
 • (PC) Również czasami, gdy włączy się widok pierwszoosobowy można ujrzeć nos Raymana.
 • (PC) Jedną z wypowiedzi Globoxa po dostaniu od Raymana pięścią jest "Ostrożnie! W środku jest Andy!" Przyjaciel protagonisty może wypowiedzieć tą kwestię nawet po pozbyciu się Czarnego Luma z organizmu.
Plik:Nochal.jpg
Nos Raymana widoczny z widoku pierwszoosobowego.

Rayman 3 HD

 • Gdy panel prosi o potwierdzenie, żeby rozpocząć grę (w tle widać lot Murfiego), już wtedy widać pasek zdrowia.

Rayman Origins

 • Może się zdarzyć, podczas gdy zbyt często poniesiemy śmierć w Krainie Smakoszy, niektórzy wrogowie mogą się już nie pojawić.
 • W poziomie Wędrówka przez góry, należącego do świata Mistyczny Szczyt, zaraz po uwolnieniu Czerwonych czarodziejów należy otworzyć drzwi do świątyni na górze. Po wykonaniu zadania można się bić z owymi czarodziejami. Jeśli jednak spróbujemy za pomocą naładowanego ataku wepchnąć któregoś do środka, ten po wejściu na sekundę pojawi się w drzwiach, a następnie znowu przeniesie się do środka.

Linku