Śliwka: Różnice pomiędzy wersjami

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 87: Linia 87:
 
[[en:Plum]]
 
[[en:Plum]]
 
[[hu:Szilva]]
 
[[hu:Szilva]]
 +
[[es:Ciruela]]
  
 
[[Kategoria:Obiekty]]
 
[[Kategoria:Obiekty]]

Wersja z 13:02, 20 wrz 2019

Śliwka w Rayman 2

Śliwki - duże, sprężyste owoce, które występują powszechnie w całej serii Rayman. Są one zwykle w kolorze fioletowym i rosną w bardzo szybkim tempie. Śliwka może zostać zerwana ze swojej rośliny i wykorzystana jako platforma lub narzędzie do atakowania wrogów. Śliwki, wraz z klatkami, to tylko niektóre z nielicznych przedmiotów, które pojawiły się zarówno w oryginalnej grze, Rayman 2 i Rayman 3 (chociaż są nieobecne w Rayman Origins i Rayman Legends). W Rayman Junior śliwki określane są jako Jagody Bongo.

Rayman i gry pochodne

W oryginalnej grze śliwki są używane przede wszystkim do pływania po wodzie. Można je również upuścić na głowy Livingstonów, czyniąc ich mniej niebezpiecznymi: można wówczas wskoczyć na ich śliwkowe głowy i wykorzystać je jako platformy, ale bezpośrednie dotknięcie przeciwników nadal będzie powodowało obrażenia. Kiedy śliwka znajduje się na ziemi (tam, gdzie ciągle się odbija), Rayman musi uderzyć ją pięścią, aby ją przesunąć, bez względu na to, czy znajduje się przed nią, czy na niej (w tym przypadku będzie musiał strzelać, a następnie uciec, aby pięść nie odbiła w przeciwną stronę śliwki podczas powracania). Gdy znajduje się w wodzie, płynie w dowolnym kierunku, w który patrzy Rayman, pozwalając mu z łatwością sterować owocem.

Widać też śliwki przyczepione do lian- te śliwki będą się bujać się w kształcie parabolicznym po uderzenie i mogą być używane do dostawania się w neidostępne miejsca, pod warunkiem, że gracz przewiduje jej ruchy.

W Atari Jaguar, PC i urządzeniach mobilnych - w specjalnej minigrze Breakout, Rayman musi użyć piłki, aby zniszczyć gromady śliwek w różnych kolorach. Niektóre z tych śliwek mają specjalne właściwości, takie jak duża sprężystość. Niektóre z nich powodują ruch całej gromady śliwek po uderzeniu. Od czasu do czasu śliwki zaczynają błyskać wieloma kolorami; uderzenie w migającą śliwkę spowoduje jej zniknięcie, a także uwolnienie przedmiotu, takiego jak Ting (lub inny, w zależności od wersji).

Rayman Designer

Śliwki powracają w Rayman Designer i spin-offach w których istnieją trzy różne wersje o różnych prędkościach odskoku. Śliwki na lianach również powracają.

Rayman 2

Te dziwne owoce mają kilka zastosowań. Możesz rzucać nimi w swoich wrogów, wskoczyć na nie i poruszać się na nich, strzelając w przeciwnym kierunku, a nawet pokonywać pola lawy...
—Instrukcja, Rayman 2
Te olbrzymie śliwki spadają na ziemię ze swoich drzew lub można je odhaczyć strzelając. Mają wiele zastosowań: jako broń, rzucając nimi na głowy wrogów lub jako środek transportu. W tym ostatnim przypadku, gdy śliwka jest na ziemi, wskocz na nią i steruj, strzelać w kierunku przeciwnym do tego, który chcesz obrać. Zauważ, że śliwka oparła się nawet lawie.
—Oficjalny opis, Rayman 2: The Great Escape: Le Guide Officiel

W Rayman 2 śliwki są używane do podróżowania po rzekach wody i lawy. Mogą również zostać rzucone na Piratów Goryli, którzy zostaną unieszkodliwieni i mogą zostać wykorzystani jako prowizoryczne platformy, ponieważ śliwka utknie im na głowie. Rayman może przesuwać śliwki, strzelając w nie, jeśli znajdują się przed nim, lub strzelając gdziekolwiek, jeśli jest na nie wszedł, co przeniesie go w przeciwnym kierunku. Śliwki podskakują bez końca, nawet na lawie, jednak mogą zostać zniszczone, jeśli wpadają do dołów gorętszej, żółtej lawy. Możliwe jest również rzucenie ich na ostre wypustki, na stałe lub tymczasowo (w tym przypadku celem jest zabranie śliwki do do konkretnego miejsca miejsca), pozwalając Raymanowi dotrzeć do miejsc, w których inaczej nie postawił by stopy. Co dziwne, tylko konkretne śliwki są tymczasowe. W przypadku słupków, w których śliwka odpadnie po kilku sekundach, nie jest to kwestia słupeka, który jest niestabilny, ale raczej konkretny rodzaj śliwki.

Rayman 2: Forever

Śliwki pojawiają się także w wersji Game Boy Color Rayman 2, w której są używane tylko do podróżowania po lawie.

Są przeważnie fioletowe, ale w tej grze mogą też być brązowe.

Rayman M

Śliwki nie pojawiają się w Rayman M, jednak uważa się, że istnieje inny rodzaj Rayman Origins śliwki o stożkowej formie i oczach w górnej części liści. Nie wiadomo, czy ten rodzaj owoców ma być odmianą śliwki czy nie. śliwki o stożkowej formie i oczach w górnej części liści. Nie wiadomo, czy ten rodzaj owoców ma być odmianą śliwkI czy nie.

Rayman 3

Uwaga! Śliwka to owoc o silnych właściwościach halucynogennych. Nie można przejść obok niej, nie biorąc do ust choćby kęsa
—Informacja z gry Rayman 3, Rayman 3

W grze Rayman 3 śliwki są o wiele mniej sprężyste niż w innych grach i nie są już używane do transportu. Ich jedynym celem jest bycie podnoszonym i rzucanym na słupki, tworząc w ten sposób platformy, z których można korzystać w celu dotarcia do wysokich miejsc. Na tych śliwkowych słupkach znajdują się zdjęcia Livingstonów ; nawiązanie do możliwości umieszczenia śliwek na ich głowach w oryginalnej grze. Tak jak w przypadku Rayman 2, Rayman może je nosić przy sobie; mają swój własny motyw muzyczny, który gra w tle, dopóki nie zostaną rzucone odpowiednio (lub podczas ich stracenia) na słupek. Jeśli Rayman jest wystarczająco blisko śliwki, może ją również kopnąć, wysyłając ją w powietrze.

Na początku rozwoju Rayman 3 planowano pojawienie się roślin mięsożernych nazwanych Hooverami. Te rośliny uwielbiały pożerać śliwki, a Rayman musiał je nakarmić, żeby przejść. Zostały one jednak wycięte z ostatecznej wersji gry i zastąpiono motyw śliwki bardziej prostym.

Rayman 3 (Game Boy Advance)

Śliwki pojawiają się także w wersji Game Boy Advance Rayman 3. Znajdują się tylko na jednym poziomie, River of Fire, gdzie ich jedynym celem jest umożliwienie Rayman przepłynięcie przez lawę, aby przejść poziom. Nie mżna ich podnieść w tej grze.

Rayman Raving Rabbids (Game Boy Advance)

Śliwki pojawiają się ponownie w wersji Game Boy Advance Rayman Raving Rabbids, gdzie można ich używać na wiele sposobów. Są tu znacznie większe; już się nie odbijają, a Rayman może je znowu podnieść. Może rzucić je na kolczaste ściany, tworząc platformy lub na wodę, aby przepłynąć przez bagna. Zrzucone śliwki mogą zabijać wrogów, podobnie jak wchodzenie we wrogów podczas trzymania śliwki.

Rayman Origins

Śliwki się pojawić w Rayman Origins, ale jednak nie zostały wprowadzone do finalnej wersjii gry.