Chmury – platformy, które pojawiają się głównie w grze Rayman 1.

Rayman i gry pochodne

oryginalnej grze występują we wszystkich światach, z wyjątkiem The Dream Forest. Istnieje wiele rodzajów chmur. Niektóre z nich są statyczne, a inne poruszają się w różnych trajektoriach. Wśród chmur statycznych są chmury odbijające/trampoliny, które pozwalają Raymanowi skakać wyżej. Istnieją także znikające chmury, które znikają, gdy Rayman na nie wskoczy, lub w regularnych odstępach czasu. Podczas walki z Mr Stone'em pojawiają się znikające chmury, ale nie występują one nigdzie indziej.

W wersji Atari Jaguar, znikające chmury mają oczy, które otwierają się nagle, ukazując złowrogą twarz, zanim znikną spod stóp Raymana. Te obłoki nie otwierają jednak oczu w żadnej innej wersji gry, lecz nadal wydają się mieć zamknięte oczy.

Chmury powracają w Rayman Junior. Niektóre z nich reprezentują odpowiedzi na pytania. W edytorze Rayman Designer można ich używać na wszystkich światach.

Rayman 3

 
Ponadwymiarowe chmury pojawiają się w minigrze Szaleństwo w 2D, gdzie są sprężyste z otwartymi oczami i nie znikają po nadepnięciu

Chmury pojawiają się ponownie w minigrze Szaleństwo w 2D, gdzie są większe i odbijają Raymana w powietrzu i nie znikają, gdy na nie wskoczy.


Rayman Raving Rabbids (NDS)

 
Chmura w poziomie wyzwania

wersji DS Rayman Raving Rabbids, chmury pojawiają się w kilku etapach. Pierwotnie są przezroczyste i nie są namacalne, ale można poddać je solidyfikacji za pomocą kostiumu wiatru. Działają one jako platformy używane do pokonania dużych przepaści. Będą one jednak stabilne tylko przez określony czas po przemianie.