Świetlik

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joe oferuje Raymanowi świetlika, który rozjaśnia ciemność
Joe daje Raymanowi tę moc, by pomóc mu rozświetlić ciemne obszary The Caves of Skops. Świetlik podąża za pięścią Raymana, więc rzuć przed siebie pięść, aby oświetlić drogę.
—instrukcja, Rayman 1

Świetlik, znany też jako Robaczek Świętojański  – owad, który pojawia się we wszystkich wersjach Rayman 1 z wyjątkiem wydania na Atari Jaguar.

Kiedy Rayman pokonuje The Caves of Skops, piąty z sześciu światów gry, odwiedza bar - Jedź u JoegoJoe był przygnębiony, ponieważ zgasły światła neonowe nad jego sklepem. Aby je ponownie włączyć, Rayman musi zejść głęboko do jaskiń i ponownie włączyć system elektryczny Joego (w tym latające spodki), wkładając wtyczkę, która została odłączona od gniazda. Aby się tam dostać, Rayman musi przejść przez mroczną jaskinię; aby pomóc Raymanowi odnaleźć się w ciemności, Joe daje mu świetlika.

Trzymany w pięści Raymana, tworzy krąg stałego światła wokół bohatera. Kiedy rzuca pięścią, krąg światła świetlika porusza się wraz z nią, tymczasowo oświetlając ścieżkę przed. Po ukończeniu ciemnego etapu świetlik znika i nie pojawia się ponownie; jednak, jeśli gracz zdecyduje się powtórzyć poziom, pięść bohatera zapala się, wskazując, że świetlik pozostaje w okolicy baru.

Podobnie jak kilka innych postaci, które zapewniają dodatkowe moce  w Rayman 1, świetlik jest nieobecny w wersji Atari Jaguar, co oznacza, że Joe po prostu wysyła Raymana do jaskiń po pokazaniu mu neonów. Poniższy poziom ma ten sam układ, co inne wersje, chociaż jest w pełni oświetlony bez pomocy świetlika.

Świtlik  ​​pojawia się w Rayman Activity Centre, w  minigrze Funny Photographer. Kiedy gracze uzupełnianą układankę z nią związaną, owad świeci i śpiewa.