Rayman 1

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rayman 1
RaymanBox.png
Wydawca UbiSoft
Producent UbiSoft

Projektant Michel Ancel

Data wydania świat: 28 sierpnia 1995
Gatunek platformowa
Tryb gry singleplayer
Platformy Atari Jaguar, Sony PlayStation, Sega Saturn, MS-DOS (Windows), Game Boy Color, Game Boy Advance, Nintendo DSi, Sony PlayStation Portable (PlayStation Network), Sony PlayStation 3, Palm OS, Windows Mobile, Mac OS X, Pocket PC, Nokia 9210
Klasyfikacje wiekowe K-A
Wersja językowa angielska, francuska

Rayman (Rayman 1) to pierwsza gra z serii o tej samej nazwie. Produkcja jako jedyna z odsłon nie została oficjalnie przetłumaczona na język polski. Grę wydano w 1995 na konsole Atari Jaguar, Sony PlayStation, Sega Saturn i MS-DOS. W 2000 roku wydano port na GBC, a jeszcze później, w 2001 roku na GameBoy Advance pod nazwą Rayman Advance. W 2008 roku pod szyldem PSOne została wydana na PSN (możliwa oficjalnie do zagrania na PS3, PSP i PSV), a także w 2009 roku jako tytuł DSiWare dla Nintendo DSi.

Fabuła

Wielki Protoon utrzymuje świat Raymana w pokoju i harmonii. Pan Mroczny - główny antagonista gry - pokonuje Betillę i kradnie Proton. Mieszkańców krainy, Elektruny zamyka w klatkach. Młody stworek o nazwie Rayman podejmuje się pokonania Pana Mrocznego, uratowania Elektrunów i Wielkiego Protoona.

Postacie

Przyjaciele

Wrogowie

Cały świat Raymana, przedstawiony w tej grze.
Urywek z gry.

Krainy

Wczesna produkcja

Osobny artykuł: Rayman (wczesna produkcja).

Okładki

Wersje

Gra posiada wiele wersji, dostępnych na komputery i konsole, różniące się jedynie kilkoma szczegółami. Znane gry to:

  • Rayman PSX (pierwsza, dostępna na konsolę PSX oraz na emulatory PSX)
  • Rayman Jaguar (na konsolę Jaguar)
  • Rayman Forever (na komputer)
  • Rayman Advance (na konsolę GBA)

Ciekawostki

  • Rayman początkowo miał mieć kończyny połączone z tułowiem. Usunięto je jednak, ze względu na ówczesne ograniczenia sprzętowe, które nie poradziłyby sobie z płynnym animowaniem tak wielu części.