Rayman

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lumedal.png
Brawo ja!
—Rayman, Rayman 3
Ta strona został oznaczony jako artykuł na medal. Gratulujemy!.


Rayman
Rayman in Rayman Legends.png
Miejsce zamieszkania Rozdroże Marzeń
Płeć mężczyzna
Kolor oczu czarne
Kolor włosów rude (dawniej blond)
Wzrost średni
Rasa Rasa Raymana
Charakter dobry
Umiejętności, broń jego ataki
Obecny status żyje
Aktor podkładający głos Steven Perkinson, David Gasman (angielski), Jacek Kopczyński (polski), Emmanuel Garijo (francuski)
Wyczarowany ze wspaniałego księżyca drugiego przesilenia letniego, spleciony przez nimfy, przeznaczony do zachowania równowagi w całym wszechświecie. Takiego osobnika zwiemy... Rayman!
Betilla podczas tworzenia Rayman, Rayman Origins
Nadal nie masz kończyn, co?! Cóż, może Nimfy w końcu się ograną...! Przynajmniej nie połamiesz się tak bardzo... Dobrze, że twoje poczucie humoru jest w całości! Śmiej się do rozpuku!
Śniący Bańki do Raymana, Rayman Origins

Rayman – główny bohater z nieznanej rasy oraz protagonista serii gier Rayman. Uważany przez wielu ludzi za bohatera Krainy Rozdroża Marzeń. Ma negatywne stosunki ze złymi postaciami żądnymi władzy i zdobycia świata: z Panem Mrocznym, Admirałem Brzytwobrodym czy Andre. Bronią Raymana są jego pięści, które wykorzystywał, aby pomóc potrzebującym osobom, jak również niwecząc plany swoich wrogów.

Wygląd

Rayman dmucha swoimi włosami na Betillę.
Rayman, Joe i Tarayzan.
Rayman i jego przyjaciele.
Rayman ratuje Ly.
Rayman teleportuje się do Polokusa.
Rayman znajduje Clarka.
Rayman w jego własnym domu.
Rayman w formie ropuchy.
Rayman stroi miny w Rezydencji Razoffa.
Rayman-3-Land-of-the-Livid-Dead.jpg
Rayman ucieka Knaarenom.
Przemierzanie Wieży Leptysa.
Rayman walczy z Kórlikami.
Rayman-Origins-Intro.jpg
Rayman i Globox wraz z Tinsami, przeżywają niezapomniane przygody.
Rayman z przyjaciółmi.
Rayman-RaymanOrigins.jpg
Rayman03punch.jpg
Rayman z kończynami.

Rayman

 • Rayman, na początku walki z Panem Mrocznym, niezbyt dbał o swój wygląd. Miał "kreskę" między oczyma oraz troje uszu. Jego chusta była przekrzywiona. Rayman mógł wówczas używać swojej pięści jedynie do mało efektownych rzutów.

Rayman 2: The Great Escape

 • Podczas walki z Admirałem Brzytwobrodym Rayman wyglądał podobnie jak poprzednio. Kreska dzieląca oczy zostaje, ale nasz bohater ma już przepisową parę uszu, a chusta nie wisi już niedbale przekrzywiona. Nie rzuca pięścią, lecz wyładowuje z niej kule energii.

Rayman 3: Hoodlum Havoc

 • Walcząc z Andre, bohater całkowicie zmienił się pod względem stylistycznym. Miał więcej włosów, które stały, jakby były na żelu. Kreska pomiędzy oczami zostaje usunięta. Zamiast chusty pojawił się kaptur. Znów strzela swoją pięścią. Pojawił mu się nowy wzór na butach (zmieniono kreskę i kropki na wzory spiralne).

Rayman: Szalone Kórliki

 • Podczas walki z Kórlikami Rayman wyglądał zupełnie jak poprzednik, z tym, że posiadł umiejętność zmiany wyglądu. Mógł zmienić się w ubrany na różowo relikt epoki afro, gangstera, metalowca czy starszą panią.

Rayman Origins

 • Tu Rayman wygląda podobnie jak w grze Rayman 3: Hoodlum Havoc, tyle że wciąż się uśmiecha, jest w wymiarze 2D a nie w 3D.

Rayman Legends

 • Wygląda tu tak samo jak w Rayman Origins, różnica jest taka że jest pokazany w wymiarze 2.5D (połączenie 2D z 3D). Postarano się mu dodać parę szczegółów, co spowodowała, że wygląd jest bardziej realistyczny.

Rayman Adventures

 • Wygląda tak samo jak w poprzedniej części, jedynie jego ubiór uległ zmianie.

Historia

Przebudzenie

Betilla przebudza Raymana do życia. Aby to zrobić, wypowiada specjalne zaklęcia i używa sporych ilości swojej magii.

Rayman

Rayman jest niepowtarzalną postacią o nieznanym pochodzeniu. Żaden mag ani żaden mędrzec nie powie, jakie zrządzenie losu lub kaprys bogów spowodowało, że w Krainie Marzeń pojawił się Rayman. Wiemy jedynie o nim od rybaków z Morza Lumów. Po wyjątkowo burzliwej nocy znaleźli go śpiącego spokojnie w cieniu palm. Przerażeni tym wszystkim, wezwali mieszkańców lasu, nieba i wody o pomoc. A słońce nie osiągnęło jeszcze zenitu, gdy wiele istot, każda dziwniejsza od innej, zaczyna się pojawiać na fioletowych wydmach piasku. Przyglądali mu się długi czas. Pytali się: "Jakim cudem istota, która nie ma rąk ani nóg jest człowiekiem? Czy takie coś żyje?", gdy nagle Rayman przeciągnął się i głośno ziewnął.
—Cytat z podręcznika, Rayman 2

Tak naprawdę nikt nie wie ile lat ma Rayman, kiedy się urodził i z skąd pochodzi. Otrzymuje magiczną moc od wróżek, które się nim opiekowały. On sam tę moc wykorzystywał do ratowania świata. Niedługo potem rozpoczęła się akcja gry Rayman, w której miły stworek musiał pokonać złego magika Pana Mrocznego, który ukradł Wielki Protoon. Rayman miał za zadanie go odnaleźć i uratować, jak też zrobił.

Rayman 2: The Great Escape

Niewola na Statku Więziennym

Rozdroże Marzeń zostaje napadnięte przez Robo-Piratów pod wodzą Admirała Brzytwobrodego, złego robota, który pozamykał wszystkich mieszkańców krainy w klatkach na Statku Więziennym, łącznie z Raymanem i Globoxem. Rayman traci moc, jednak odzyskuje ją za pomocą Globoxa, który przekazał mu cząstkę energii Srebrnego Luma od wróżki Ly. Dzięki temu uciekają ze statku, jednak wkrótce zostają rozdzieleni przez wypadek podczas ucieczki - Rayman trafia do Świetlistego Lasu, a Globox zostaje uwięziony na Sklepieniu.

Ratowanie przyjaciół

Rayman, szukając Ly poznaje Murfy`ego i Teensieny, którzy dostarczają mu wiele wiadomości. Ma również okazję zapoznać się z dziećmi Globoxa. Rayman w końcu spotyka Ly na Czarodziejskiej Polanie, na której wróżka jest więziona i straciła moc. Po uratowaniu, ta opowiedziała Raymanowi legendę o uśpionym bogu Polokusie, który zasnął na wieki. Jednak można go przebudzić, znajdując jego 4 magiczne maski.

Rayman rusza na poszukiwania. Na Moczarach Przebudzenia pomaga mu wąż Sssssam, którego Rayman uratował z niewoli Robo-Piratów. Tymczasem Brzytwobrody dowiaduje się o uciecze Raymana i wysyła za nim hordę Robo-Piratów.

Podróż po maski

Rayman stacza walkę z Axelem, Strażnikiem Świątyni Lodu i Wody i oddaje Polokusowi pierwszą maskę. Później pomaga Clarkowi odzyskać siły za pomocą eliksiru życia z Jaskini Złych Snów (gdzie dokonuje wyboru między wielkim skarbem a lekarstwem dla przyjaciela) i Carmen, ratując ją przed przerobieniem jej na smar do silników.

Dzięki Umberowi, Strażnikowi Świątyni Kamienia i Ognia, który jako jedyny ze strażników pomaga mu dotrzeć do drugiej maski, Rayman może zabrać maskę. Po przebyciu Jaskini Echa, Szczytu Świata i Świątyni Skał i Lawy pokonuje Foutcha i zabiera trzecią maskę.

W Grobowcu Starożytnych Rayman drugi raz spotyka Clarka, który jest efektem eksperymentów Robo-Piratów. Rayman pokonuje Clarka, który dochodzi do zmysłów i ratuje przyjaciela. W Żelazowych Górach za pomocą skradzionego statku Robo-Piratów pomaga Uglette uratować jej dzieci, które były zamknięte w kopalniach i zmuszone do pracy. Czwarta maska Polokusa trafia do Raymana dzięki jednemu z dzieci Globoxa, które wręczyło mu wymaganą maskę. Rayman zbudza lunatykującego Polokusa, który później na lądzie zniszczył wszystkich Robo-Piratów.

Ostateczny bój z Brzytwobrodym

Rayman przenika do Statku Więziennego w celu poszukiwania Admirała Brzytwobrodego. Zjawia się na czas na Wronim Gnieździe, gdzie uratował Globoxa od egzekucji przez Admirała, który posługuje się maszyną Grolgoth. Rayman stoczył walkę z Brzytwobrodym na Wronim Gnieździe, odpierając ataki Grolgotha.

W końcu przez nieuwagę Brzytwobrodego, obie strony walczące spadły do środka Gniazda, lecąc w przepaść lawy. Brzytwobrody dzięki Grolgothowi uczepił się ścian tuż nad rzeką lawy, a Raymana w ostatniej chwili uratowała Ly, która przeniosła go w bezpieczne miejsce. Dzięki Latającej Muszli Rayman zepchnął Grolgotha do lawy. Admirał Brzytwobrody był przygotowany i wyfrunął stateczkiem, po czym ustawił robota na autodestrukcję. Maszyna, jak i po chwili cały Statek Więzienny, eksplodował. Nie są znane dalsze losy Brzytwobrodego.

Na Rozdrożu Marzeń wszyscy opłakiwali śmierć Raymana pod symbolicznym pomnikiem, na którym znajdował się jeden but Raymana. Ku zaskoczeniu wszystkich, Rayman ostatkiem sił przywędrował do Krainy. Mieszkańcy Rozdroża świętowali powrót bohatera.

Rayman 3: Hoodlum Havoc

Zagrożenie ze strony Mroklumów

Gdy Rayman i Globox śpią, Czerwony Lum Andre zmienia się w Czarnego Luma. Zmienia pozostałe Lumki w Mroklumy, a następnie przywdziewa ubranie skradzione zwierzętom. Murfy próbuje obudzić Raymana, jednak nie powiodło się to. Próby tej podejmuje się też Globox, z tym, że odrywa Raymanowi ręce - jego jedyną broń. Murfy chwyta Raymana za włosy i ucieka z kanionu. W Radzie Rusałek stacza walkę z Andre, który poprzysiąga mu zemstę. Później poznaje też moc zielonej puszki. Globox, uciekający przed Andre, przypadkowo połyka Czarnego Luma.

Podróż do lekarzy z Globoxem

Zgromadzenie Rady Rusałek powierza Raymanowi zadanie - zawieźć przyjaciela do doktora Otta w Lesie Czystych Liści. Po przebyciu Autostrady Teensienów Rayman napada na kemping i obóz Mroklumów, niszcząc ich coraz więcej. Poznaje także siłę czerwonej puszki, niebieskiej i pomarańczowej.

Gdy wybija resztę Elitarnych Szeregowców, Żołnierzy Mroklumów oraz Wybuchniaka, stacza na arenie pojedynek z Master Kaagiem. Rayman trafia do lekarza Otto Psi, który próbował wyleczyć Globoxa grą na gitarze na jego rękach. Jednak ta terapia nie odniosła skutku, dlatego proponuje mu konsultację z doktorem Romeo w Krainie Żywych Trupów. Rayman ucieka z Lasu za pomocą Autostrady Teensienów, jednak gdy spada, Małak ratownik nie reaguje w porę i Rayman spada do Bagien Mroku.

Tam poznaje Begoniaxę, która uznała Raymana za zboczeńca i podglądacza (za upadek podczas jej urzędowania w toalecie). Stacza z nią pojedynek i pokonuje wiedźmę. Poznaje także moc żółtej puszki. Gdy przebywał mroczne Bagna, trafia pod Rezydencję hrabiego Razoffa Łowcy. Gospodarz rezydencji uznaje go za intruza i próbuje go zabić. Kiedy Rayman unieszkodliwia łowcę na terenie domu, ściga go do piwnicy, gdzie unika ataków zgniatającej kuli Razoffa. Przypadkowo jednak Rayman z Razoffem spadają w podziemia, gdzie znajduje się także Globox. Oswobodzone przez Raymana stworzenia stają w obronie bohaterów, a sam Razoff wpada na Begoniaxę.

Za pomocą magicznego zwierciadła Rayman z Globoxem w końcu dostają się do Krainy Żywych Umarlaków. Tam Rayman wiele razy staczał walki z Mroklumami, np. podczas scysji w Świetlistej Wieży. Ratuje wiele Małaków i stacza pojedynek z Céloche - wielkim morskim robotem Mroklumem. Gdy pokonuje robota, rusza do budynku Romea (który próbował wyleczyć Globoxa grą na bębnie na jego brzuchu), jednak i ten nie zdołał wyleczyć żaby. Romeo postanawia skonsultować Globoxa z lekarzem Anną Lyse na Pustyni Knaarenów.

Walka z Refluxem i ostatnia terapia

Trafiając na Pustynię Knaarenów, Rayman z Globoxem przedzierali się przez starożytne budynki. Globox zostaje jednak schwytany przez Knaarenów i wiedziony do króla Gumsiego. Rayman przedostaje się dalej, uważając na Knaarenów, w końcu jednak trafia w ślepy zaułek, gdzie zostaje odnaleziony i schwytany przez Refluxa. Wielki Knaaren wyzywa Raymana na pojedynek.

Na arenie Rayman widzi uwięzionego Globoxa u boku króla Gumsiego. Globox kibicuje przyjacielowi, jednak Gumsi pozostaje sceptyczny i nie wierzy, żeby Reflux mógł ulec Raymanowi. Rayman jednak z niemałym trudem pokonuje Refluxa, co sprawia, że Knaareny zaczęły go czcić. Gumsi z kolei wręczył mu cząstkę mocy od samego Leptysa, boga Knaarenów, która może zmieniać Mroklumy w Czerwone Lumki.

W końcu Rayman z Globoxem dostają się do Anny Lyse, którego terapia grupowa z pomocą lekarzy Otto i Romeo sprawiła, że Andre wyleciał z Globoxa i uciekł. Mroklum zbiera armię pokonanych Czarnych Lumów i znajduje upokorzonego Refluxa. W zamian za zabranie Gumsiemu berła Leptysa, Andre obiecuje Refluxowi głowę Raymana na srebrnej tacy.

Rayman przebywa jeszcze Najdłuższy Skrót i Szczyt za Chmurami, aż dociera do Kwatery Mroklumów, gdzie zniszczył wielką ilość Mroklumów, w tym wielką maszynę Sabrikę. Kwatera eksploduje. Wiele Mroklumów ginie, ale Rayman uchodzi z życiem, przy czym jednak ponownie został rozdzielony z Globoxem.

Ponowna i ostatnia walka z Refluxem

W tym samym momencie Reflux otrzymuje całą moc Leptysa dzięki berłu, które ukradł Gumsiemu. Andre łączy się z wielkim Knaarenem i obydwaj czekają na Raymana na szczycie Wieży Leptysa. Rayman zmierza się ostatecznie z Mroklumami, później za pomocą Globoxa, który znalazł Śmigacz Mroklumów zabija kolejnych atakujących. Wreszcie dostaje się na sam szczyt wieży, gdzie aż cztery razy zmierza się z Refluxem, który cały czas się transformował. Początkowo radził sobie za pomocą Laserowych Detergentów, stopniowo osłabiając potężnego Refluxa, mocno zdeformowanego po wchłonięciu mocy Leptysa. Rayman osłabiał Refluxa, uderzając Metalową Pięścią oraz Rakietą Szoku w berło, które znajdowało się na grzbiecie Knaarena.

Reflux ucieka, a Rayman razem z Globoxem ruszają w pościg za pomocą Śmigacza Mroklumów. Nie poprzestając na osłabianiu berła, Rayman strzelał w Refluxa, po czym niszczył resztki Mroklumów, które produkował Andre. Zbyt osłabiony Reflux został ostatecznie pokonany, a Andre został zmieniony w Czerwonego Lumka przez Raymana. Podobnie stało się z resztą Mroklumów, którzy pozamieniali się z powrotem w Lumki.

Rayman i Globox wrócili na Rozdroże Marzeń i udali się do zasłużonego snu. Pod osłoną nocy ręce Raymana odłączyły się od właściciela i odnalazły Czerwonego Lumka. Dłonie układały się tak, żeby ich cień przypominał potwory, które nastraszyły Lumka. W wyniku tego Andre został odmieniony z powrotem w Mrokluma.

Rayman: Hoodlums' Revenge

Powrót Andre i Refluxa

Po odrodzeniu, Andre uprowadza Globoxa i opanowuje jego umysł tylko po to, by Rayman nieświadomy zagrożenia przetransportował go do Serca Świata. Rayman w tym czasie dowiaduje się o tym, że Andre sklonował też Refluxa, zniszczył fabrykę soku ze śliwek i odnalazł Globoxa na Bagnach Mroku. Następnie niszczy Begoniaxę i potwora z lawy i dopiero wtedy wychodzi na jaw intryga Andre. Rayman podejmuje walkę powstrzymania Refluxa i Andre, co mu się udaje. Andre zmarł, a Reflux zginął.

Rayman: Szalone Kórliki i seria gier o Kórlikach

Uprowadzenie przez Kórliki

Gdy Rayman i dzieci Globoxa odpoczywali na łące, zostali porwani przez Kórliki. Zamknięty w celach na stadionie, Rayman cały czas musiał wykonywać jakieś zadanie, przez które uwalniał jedno dziecko Globoxa i odzyskiwał cześć Kórlików. Po ucieczce przypomina sobie o dzieciach Globoxa i postanawia je uwolnić – jednakże nie wie, jak znaleźć Kórliki. Tak więc postanawia wskoczyć do dołu wykopanego przez nich, w wyniku, czego utknął w dziurze.

Podczas walki z Kórlikami Rayman ratuje Ziemię przed Kórlikami, zapobiega opanowaniu stacji telewizyjnych przez Kórlików. Ostatecznie, Kórliki postanawiają wrócić na rodzinną planetę, ale osiedlają się na Księżycu.

Rayman Origins

Rayman, Globox, Śniący Bańki i dwójka Tinsów relaksują się na drzewie. Przeciwnik stworzył Darktuny i wysłała je na Rozdroże Marzeń. Rayman i jego przyjaciele postanawiają uratować Rozdroże od Darktunów, a także uratować Starego Mistrza, bo jak sądzi Murfy "kompletnie go wykoleiło!", a w celu "wyprostowania" go, Rayman musi zebrać dużo Elektrunów.

Rayman Legends

Tu Rayman, razem z przyjaciółmi walczy ze smokami, Livingstonami, Ropuchami, Minotaurami i innymi potworami. Poznaje tajemnice każdego legendarnego obrazu.

Umiejętności i ataki

Osobny artykuł: Ataki Raymana

Rayman jest niezwykłą postacią; wraz ze swoimi umiejętnościami zyskał duże zdolności, których

nie jest w stanie naśladować prawie żadna istota na świecie Raymana. Oczywiście, dużą popularność i rozpoznawalność zyskał poprzez rozłączone nogi, ręce i szyję. To za pomocą tej zdolności Rayman jest w stanie używać ataków, takich jak np. teleskopiczna pięść. Z pomocą rozdzielonych kończyn, Rayman może się również pobawić, np. podrzuca swoim tułowiem i odbija go na głowie lub na stopach, zupełnie jakby wykonywał triki z piłką.

Kolejną znaną umiejętnością jest Helikopter. Wraz z teleskopiczną pięścią towarzyszy w atakach z jego serii od początku. Rayman uruchamia na swoich uszach lub włosach helikopter, który łagodzi opadanie.

Rayman zdobywa również ułatwienia, dzięki którym może łatwiej pokonać przeciwnika, np:

Relacje z innymi postaciami

Globox

Globox jest najlepszym przyjacielem Raymana. Pierwszy raz pojawia się w Rayman 2, gdzie kilka razy wręcza przyjacielowi moc, przekazaną przez wróżkę Ly. Rayman był gotów w tej grze za Globoxem skoczyć w ogień. W Rayman 3, Rayman z Globoxem byli wspólnie praktycznie przez całą grę, chociaż stosunek Raymana do Globoxa zmienił się nieco (m.in. obraźliwie nazwał go cykorem). Rayman znów mógł zyskać na pomocy przyjaciela (m.in. na wieży Leptysa, gdzie stoczyli ostateczny pojedynek z Refluxem). Kiedy Rayman dokona czegoś w Rayman 3, żaba zacznie mu bić brawo. Rayman z Globoxem są najlepszymi przyjaciółmi, choć nieraz Globox dużo wymaga od Raymana. Niegdyś Globox zwrócił nawet uwagę przyjacielowi, mówiąc, że w poprzedniej części był milszy.

Murfy

Murfy, razem z Globoxem są jednymi z najlepszych przyjaciół Raymana. W Rayman 2, Murfy służył Raymanowi dobrą radą i pomocą, co Rayman traktował z wdzięcznością (ukłonił się mu, gdy Murfy powiedział mu, jak oswajać Biegający Pocisk). Chociaż w Rayman 3, zmieniony charakter i wyszukane poczucie humoru Murfy'ego zaczęły denerwować Raymana. Stworek bez kończyn zaczął omijać pesymistycznego Murfy'ego (podczas rozważania użycia mocy Puszek). Chociaż ich relacje i tak zostały dobre, mimo, że Murfy nie wystąpił już więcej (jedynie w Rayman: Hoodlums' Revenge Murfy na powrót przyjął rolę z Rayman 2).

Teensieny

Tinsy są starymi przyjaciółmi Raymana. W ich relacjach dobrze się układa. Teensieny podziwiają Raymana za jego odwagę i chciały się "podlizać" bohaterowi, kłócąc się przy nim, który z nich jest królem Teensienów. Te kłótnie denerwowały Raymana, chociaż trochę później Rayman zaczął podziwiać dyscyplinę mędrców. Kiedy Rayman niszczył klatkę, Teensieny albo otwierały mu Portal, albo dawały mu w nagrodę jakiś prezent (np. puszkę, kryształ, Czerwone Lumy).

Ly

Źródła nie podają dokładnie o prawdziwych relacjach tych postaci, chociaż pewne jest, że Ly jest, "najlepszą przyjaciółką" Raymana.

Clark

Clark jest dobrym kumplem Raymana. Rayman lubi go i podziwia go za niewiarygodną siłę. Ten zaś dba o przyjaciela, odwdzięczając się za starą przysługę (Rayman przyniósł Clarkowi eliksir z Jaskini Złych Snów, by silny przyjaciel wyzdrowiał). Rayman stoczył również wrogi pojedynek z Clarkiem (był to jednak fałszywy pojedynek, gdyż pomocnik Brzytwobrodego zahipnotyzował siłacza). W Rayman Revolution Clark uratował Raymana, niszcząc piratów, którzy go napadli.

Brzytwobrody i Robo-piraci

Armia robotów jest najbardziej zaciekłą armią, zamierzającą za wszelką cenę zniszczyć Raymana. Brzytwobrody pożądał martwego Raymana (wbrew pozorom) bardziej, niż Andre. Admirał ten uciekał się do różnych sposobów zabicia go, wysyłając nowe armie Robo-Piratów, statki bitewne, bomby. Ostatecznie próbował zniszczyć go Grolgothem. W Rayman 2 Ly pocieszała Raymana słowami m.in. "Idź, nawet Brzytwobrody się ciebie boi!", Rayman ostatecznie i tak go pokonał.

Andre i Mroklumy

Kolejna wroga armia zła, która napadała na Raymana (na początku, o dziwo, Andre chciał tylko zdobyć świat). Ich relacje nie były dobre, choć nie wyczuwało się, że aż tak znienawidzone, jak z Brzytwobrodym - Andre drwił z Raymana i życzył mu źle (w przeciwieństwie do Brzytwobrodego, który chce tylko zniszczyć stworka). Na końcu gry Rayman pokonał Refluxa, z którym Andre się sprzymierzył, a następnie (mimo błagań Czarnego Luma), zmienił Andre w Lumka.    

Jano

Rayman ma z nim neutralne relacje. Na początku z nim walczył,ale potem Jano dał Raymanowi Eliksir życia.

Za kulisami

Rayman jest najpopularniejszą postacią ze swojej serii. Wystąpił we wszystkich grach (postać została przyćmiona w grach z serii Szalonych Kórlikach. Stworzył go Michel Ancel, jednocześnie umiejscawiając tę postać w grze Rayman.

W grach Rayman i Rayman Junior, Raymanowi głosu użyczał Steven Perkinson. David Gasman, najpopularniejszy dubbingowiec do gier z Raymanem, użyczał mu głosu w grach Rayman 2, Rayman M i Rayman: Szalone Kórliki, a także w grze Rayman 3, gdzie jako pierwszy zadebiutował ludzki głos u Raymana (i jego przyjaciół). Z kolei w Polsce głosu Raymanowi w trzeciej części użyczył Jacek Kopczyński, a we Francji Emmanuel Garijo w grach Rayman 2 i Rayman 3. Aktor do najnowszej części gry jest na razie nieznany. W serialu animowanym w j. angielskim dubbingował go Billy West, a we francuskim Emmanuel Garijo.

W innych językach

Język Nazwa Tłumaczenie
Angielski Rayman Rayman
Polski Rayman Rayman
Francuski Rayman Rayman
Niemiecki Rayman Rayman
Hiszpański Rayman Rayman
Japoński レイマン Reiman
Rosyjski Рэйман (dosł. Рaыман) Reĭman

Ciekawostki

 • Rayman przybrał swoje imię od oprogramowania Ray-Tracing, użytego do produkcji Rayman.
 • W USA ocenzurowano nazwę gry Rayman M i zmieniono na Rayman Arena ze względu na to, że tam literą M oznacza się gry, w które można grać powyżej 18 lat.
 • W japońskiej wersji gry Rayman 2 , stworek ma niebieski tors, ponieważ Ubisoft uważało że fiolet w Japonii to kolor śmierci, a tak na prawdę symbolizuje tam bogactwo i dostatek. W kolejnych częściach miał już fioletowy tors.
 • Rayman jako jedyny mieszkaniec Rozdroży Marzeń nie został stworzony przez Polokusa.
 • Rayman miał mieć kończyny jednak z powodu ograniczeń sprzętowych, usunięto je.

Źródła

Rayman Legends 150812 007.png
RayWiki, wiki o Raymanie posiada kolekcję cytatów i pamiętnych słów dotyczących postaci imieniem Rayman.