Portal

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portale w Rayman 2.

Portalem zwane jest zarówno miejsce, w którym spotykają się wszystkie ścieżki świata (ang. Hall of Doors albo Overworld), jak i każde z osobna przejścia pomiędzy poziomami (lub Izbą Teensienów) i wspomnianym miejscem.

W każdej wersji wygląda nieco inaczej, a w wersji na Dreamcast zastąpiono go przez w wyspę Rozdroża Marzeń.

W Rayman Revolution występują plansze zbiorcze.

Historia

Polokus stworzył Teensienów i dał im misję zgłębienia wszystkich sekretów wszechświata. Te wierne stworzenia poznały każdą drogę i każde przejście, a dzięki swej kreatywności i magii utworzyły właśnie to miejsce.

Nie wiadomo, jak interpretować przekaz Wiedzy Świata w przypadku tych wersji gry, gdzie nie ma Portalu jako takiego.

Charakterystyka

Łącznik

W większości przypadków główną ideą tego miejsca jest fakt, że poszczególne przejścia umieszczone są w gwiezdnej przestrzeni. Przestrzeń tę widać nie tylko w menu gry, ale również pod koniec pierwszego poziomu.

Niektóre wersje jednak różnią się jeśli chodzi o otoczenie:

  • W wersji na PC jest to w większości las, a także skały; pod koniec nawet morze, które zastępuje wspomniane już gwiazdy.
  • W wersji na PlayStation wprawdzie też mamy las, ale pojawia się również więcej budynków, w tym także drzwi do Świątyń Czterech Masek nawiązujące do tych znajdujących się w Izbie Teensienów. Końcówka gry ukazana jest o wiele bardziej niestabilnie, gdyż zamiast wody mamy tam wyłącznie wspomnianą gwiezdną przestrzeń.

Przejścia są połączone świetlistymi liniami, a gdy Rayman wędruje pomiędzy lokacjami, na odpowiedniej linii pojawia się wędrujące w wyznaczoną stronę światełko.

Każdy poziom jest symbolizowany przez jakieś rekwizyty lub postacie, na przykład przy Ścieżce Życia pozdrawia nas Ly, a przy Grobowcu Starożytnych pojawiają się Kurczaki Zombie.

Przejścia

Przejścia używane są nie tylko po to, aby dostać się do poziomów, ale i po to, aby z nich wyjść. Każde z nich, zarówno na zewnątrz poziomów jak i wewnątrz nich wygląda jak niewielka, żółto-fioletowa spiralna galaktyka.

Jeżeli gracz zebrał wszystkie Lumsy i klatki, portal znajdujący się na zewnątrz nabiera koloru czerwonego (oprócz w wersji Dreamcast gdzie portal nabiera kolor czerwony, gdy przechodzimy do danego poziomu).

Użycie

Po przejściu każdego poziomu, portal do następnego obszaru pojawia się samoistnie łącząc się z innymi, już odwiedzonymi lokacjami. Gracz, kierując Raymanem, może zadecydować, który poziom odwiedzi tym razem.

Aby wyjść z poziomu, Rayman zazwyczaj musi uwolnić ostatniego Teensiena, aby ten wykonał przed spiralnym kamieniem rytuał pozwalający otworzyć przejście. W lokacjach z maskami bohater zostaje zabrany dzięki magii do krainy Polokusa. Następnie kwestią transportu zajmuje się samo bóstwo, które osobiście tworzy przejście pomiędzy swoimi palcami.

Galeria

Spiral Door stone.jpg
The Hall of Doors PS1 05 The Walk of Life.jpg
Polokus Magic Spiral Door.jpg
RR-PS2-Japanese-Spiral Door.JPG
RR-PS2-SpiralDoorStone.jpg
Spiral-Door(Rayman Arena).png
RO Spiral Door.PNG
RO Dead Door.PNG