Rayman: Hoodlums' Revenge

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rayman: Hoodlums' Revenge
44Rayman: Hoodlums' Revenge44
Wydawca UbiSoft
Producent Digital Eclipse/Backbone Entertainment

Projektant {{{game_designer}}}

Data wydania 18 marca 2005 (Europa)
Gatunek Platformowa
Tryb gry Jednoosobowy
Platformy Game Boy Advance
Klasyfikacje wiekowe PEGI +3
Wersja językowa Angielska

Rayman: Hoodlums' Revenge – gra wideo wydana w 2005 roku na konsolę Game Boy Advance. Jest kontynuacją wcześniejszej gry Rayman 3: Hoodlum Havoc w wersji Windows, PlayStation 2, GameCube i Xbox, nie licząc na wersję mobilną oraz Game Boy Advance.

Opis fabuły

Rayman drzemie sobie z Globoksem w Lesie Czystoliści. Kiedy się budzi, zauważa zniknięcie swojego przyjaciela, a Murfy informuje go, że powrócił Andre, który ma zamiar wskrzesić lub sklonować Refluksa. Okazuje się, że dodatkową moc dla wroga daje sok ze śliwek, tak więc pierwszy boss to maszyna produkująca wymieniony wcześniej napój. Globox budzi się w Kwaterze Mroklumów znajdującej się na Bagnach Mroku. Okazuje się, że ma w środku Andre, który nim zawładnął. Andre zamierza zostać przetransportowanym w brzuchu Globoksa do Serca Świata, by zawładnąć nad Rozdrożem. Wszystko wychodzi na jaw dopiero wtedy, kiedy Rayman pokonuje bossa z zalanej lawą Krainy Żywych Umarlaków. Niestety plan się udaje, ale Rayman ponownie ratuje świat. Po zakończeniu gry Globox się budzi bez Andre, który zmarł i pyta, czy przegapił śniadanie. Rayman cieszy się, że uratował przyjaciela i idą przed siebie.

Poziomy

W grze istnieją następujące krainy:

Punktacja w poziomach

W grze zbieramy kryształy, za które otrzymujemy od 10 do 1500 punktów w zależności od koloru kryształu. Poza tym punkty dostajemy również za pokonanie przeciwnika i uwolnienie Małaka. Liczbę punktów idzie łatwo zwiększyć, gdyż zastosowany został tryb Combo. Po każdej planszy jest podsumowanie, po którym dostajemy tzw. znaczki Murfy'ego. Zebranie w każdej planszy danej krainy wszystkich znaczków Murfy'ego powoduje uzyskanie dostępu do poziomów premiowych.

Różnice między Raymanem 3

Kraina Żywych Umarlaków

Kraina Żywych Umarlaków różni się od wersji przedstawionej w Rayman 3: Hoodlum Havoc. Ze spokojnej krainy położonej przy morzu przeistacza się w zalany lawą ląd.

Arena walki z Begoniaxą

Arena, na której walczymy z wiedźmą Begoniaxą, to nie jej dom, lecz ogromne molo otoczone wodą, gdzie w niektórych miejscach są wystawione włócznie.

Sterowanie Globoksem

W porównaniu do poprzedniej części gry czasami trzeba chodzić Globoksem. Globox osobiście boi się Mroklumów i nie podejdzie do nich. Jednak kiedy wypije sok ze śliwek, to dostaje odwagę i energię do pokonania wroga.

Puszki

Rayman z kolei ma puszki służące do latania (niebieska), niszczenia rzeczy, których nie można zniszczyć normalnie (żółta) i biegania po lawie (czerwona). W porównaniu do gry Rayman 3, czerwona puszka służyła do rozwalania drzwi i niszczenia trudnych do pokonania wrogów, niebieska do chwytania się poręczy i rażenia przeciwnika prądem, a żółta służyła do latania. Dodatkowo w tej grze nie ma już puszki pomarańczowej (Rakieta Szokowa) i zielonej (Wir).

Lista Bossów

Ciekawostki

  • Napis „Rayman” na okładce został użyty też w Rayman 10-te urodziny.
  • W każdym poziomie można nacisnąć „start” i zobaczyć mapkę poziomu (nie działa to w poziomach bonusowych i w bossach).
  • Mimo iż fabularnie jest to kontynuacja Raymana 3, to gra sama w sobie wygląda jak port Hodloom Havoc (z wyjątkiem rzeczy wymienionych w dziale Różnice między Raymanem 3).