Murfy

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jestem Murfy i będę twoim przewodnikiem.
—Murfy do RaymanaRayman 2


Murfy
Murphy02.jpg
Miejsce zamieszkania Rozdroże Marzeń
Płeć mężczyzna
Kolor oczu czarne
Kolor włosów brak
Wzrost bardzo mały
Rasa Greenbottle
Charakter dobry
Umiejętności, broń niesamowita wiedza
Obecny status żyje
Aktor podkładający głos Billy West (angielski)

Tomasz Steciuk (polski

Murfy (inaczej Murphy) – mała zielona istota przypominająca wyglądem muchę z dużym uśmiechem na ustach. Ubrany jest w strój rodem z baroku. Przyjaciel Raymana i Globoxa.

Występowanie w grach

Rayman Origins

Gdy Żywe Umarlaki napadają Rozdroże Marzeń, Murfy jako jeden z niewielu nie zostaje przez nich złapany (lub po prostu uciekł). Wkrótce odnajduje Raymana, jego przyjaciół oraz Stwórcę Rozdroża, Polokusa. Niestety, "The Bubble Dreamer" zwariował (jak to powiedział Murfy "kompletnie go wykoleiło"), więc powiedział Raymanowi, że aby "naprostować" potrzebują dużo Elektrunów. Zostaje on w Chrapiącym Drzewie wraz ze Stwórcą, czekając, aż Rayman i jego towarzysze odnajdą Elektruny. Tutaj Murfy nie jest zbyt często widoczny. Pojawia się tylko na końcu nie każdego, ale kilku światów.

Rayman Legends

Smoki i Livingstony porywają mieszkańców Rozdrorza Marzeń. Murfy, Rayman, Globox i Wielki Minimus muszą ich pokonać. Murfy jest grywalną postacią [gracz 2 (WiiU)], lub sterowany przez komputer. Może atakować żywe góry lub podnosić Livingstony. Może także przecinać sznurki na pół lub niszczyć spadochrony. Atakuje niewidzialną magią.

Rayman 2 i Rayman 3

Murfy w Rayman 3.

Murfy był przyjacielem Raymana podczas walki z Robo-Piratami. Służył wtedy jako podręcznik i miał przydomek "Wielka Latająca Encyklopedia" i był największą skarbnicą wiedzy w Krainie Marzeń, który doradzał Raymanowi, jak radzić sobie w świecie ogarniętym wojną. Po pokonaniu Admirała Brzytwobrodego przez Raymana, Murfy, jak i reszta mieszkańców Krainy Marzeń wiedła spokojne życie.

Kiedy na Rozdroże najechali Mroklumy, jego charakter się nieco zmienił - Murfy stał się zabawnym towarzyszem Raymana, którego język stał się nieco bardziej wulgarniejszy oraz zabawniejszy. Jego największym wrogiem jest Podręcznik, który znalazł podczas ucieczki przed Mroklumami. Gdy Murfy powie "coś, co nie wypada", podręcznik strofuje muchę i proponuje mu zmianę pracy. Murfy pojawił się tylko w Radzie Rusałek i tuż przed przejściem do Lasu Czystych Liści żegna się z Raymanem frazą:

Do zobaczenia w Rayman 4!
—Murfy, Rayman 3

Gry i zabawy

Murfy z instrukcją.

Murfy występuje w Rayman Arena (wersja gry Rayman M na konsole Xbox oraz Gamecube) w pierwszym filmiku jako reporter, który ma zrobić reportaż o przygotowaniach do mistrzostw dwóch Dark Globoxów oraz dwóch Globoxów (postacie w innych skórach). Murfy wygląda tutaj jakby był pobity. W grze Rayman Arena Murfy nazywa się, JM Murfy.

Aby zobaczyć listę jego cytatów, wejdź na Cytaty:Murfy.

Charakter i osobowość

Murfy w Rayman 2.

W Rayman 2 Murfy służy pomocą Raymanowi i ukazuje przed nim swój intelekt,opowiadając mu o Rozdroży i istotach mieszkających w nim. Tutaj przedstawiany jest tylko jako "żywa encyklopedia".

W Rayman 3 Murfy zmienia się drastycznie. Teraz z pomocy intelektualnej zmienił się w komedianta i dowcipnisia. Ciągle dopowiada Raymanowi. Ten Murfy bardziej spodobał się fanom.

W Rayman Origins jego charatker jest zupełnie taki sam,jak w Rayman 3, na co mogą wskazywać jego dwie kwestie-"Kompletnie go wykoleiło" i "Aby go naprostować...".

Za kulisami

Postać Murfy`ego wywołała także skandal, który został wywołany przez Rayman: Szalone Kórliki. Murfy pod koniec Rady Rusałek powiedział słynny tekst: "Do zobaczenia w Raymanie Czwórce!", więc fani uznali to jako zapowiedź, że następna część będzie równie śmieszna, jak trójka, czy jeszcze śmieszniejsza. Niestety zamiast "przebojowej" kontynuacji wydano tylko Rayman 3 na GBA, Rayman: Hoodlums' Revenge (gdzie Murfy przyjął rolę taką samą jak w Rayman 2) oraz Rayman: Szalone Kórliki, gdzie starymi postaciami byli... jedynie Rayman i dzieci Globoxa. Fani wywołali skandal, że Murfy nie dotrzymał obietnicy (jedynie poza wersją na GBA).

Relacje z innymi postaciami

Rayman

Murfy z Raymanem ma dobre relacje; jest jednym z jego bliższych przyjaciół. W Rayman 2 pomagał mu wiele razy, służąc radą, którą Rayman podziwiał. W Rayman 3 charakter Murfy'ego czasami doprowadzał Raymana do szału.

Globox

Murfy to bliższy przyjaciel Globoxa. Lubi go, chociaż czasami, kiedy Globox się zgubi lub gdy trzeba go szukać, Murfy nazywa go "zdebem".

Małaki

W Rayman 3 Murfy nie przepada zbytnio za Małakami. Uważa ich za Discopolowców, lecz ich szanuje, gdyż mają potężną wiedzę. Gdy z Raymanem szukali Andre w Sercu Świata, zapytał Małaki o radę.

Polokus, Ly, Clark i inni

Ma z nimi dobre relacje.

Admirał Brzytwobrody i Robo-piraci

Ma z nimi złe relacje.

MurfyRayman3.png

Andre i Mroklumy

Ma z nimi złe relacje. Według Murfy'ego, Mroklumy są zwyrodniałymi draniami.

Galeria Murfy'ego z Rayman Legends

Oto galeria Murfy'ego z Rayman Legends.