Globox

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jedyny i niepowtarzalny, Globox! Największy gluet w całych Rozdrożach! Mistrz chrapania piosenek, zachwycasz mnie swoimi hałaśliwymi drzemkami!
Śniący Bańki do Globoxa, Rayman Origins
Jak znam tego cykora, to pewnie gdzieś się schował.
Rayman, Rayman 3: Hoodlum Havoc


Globox
Globox02.jpg
Płeć mężczyzna
Kolor oczu czarne
Kolor włosów brak
Wzrost średni
Rasa Rasa Globoxa
Charakter dobry
Umiejętności, broń taniec deszczu, wysoko skacze, dobrze pływa
Obecny status żyje
Aktor podkładający głos Paweł Szczesny (Rayman 3)

Globox – przyjaciel Raymana, który jest jedną z głównych protagonistów serii gier o Rayman. Ma żonę, Uglette i spore potomstwo, z którymi mieszka nieopodal Sklepienia w swoim domu. Jest najlepszym przyjacielem Raymana i wielokrotnie towarzyszy mu podczas jego licznych przygód.

Globox wyglądem przypomina dużą niebieską żabę z dużym, białym brzuchem. Prawie w ogóle nie posiada nóg, a jego stopy są przytwierdzone do szerokiego tułowia. Jego ramiona są bardzo krótkie, a jego oczy są umieszczone na samym szczycie jego ciała, tak więc nie wiadomo, w którym miejscu głowy Globox posiada swój mały mózg. Globox posiada jedno oko większe od drugiego. Jest silny fizycznie, ale bardzo strachliwy. Ma alergię na sok śliwkowy: gdy Andre był w jego ciele, wykorzystywał to, zmuszając Globoxa do picia tego napoju. Jest zdolny do wykonywania tańca deszczu, Polokus chwali go za swoje zdolności chrapania piosenek.

Biografia

Wczesne życie

Globox w Rayman 2.
"Taniec deszczu" Globoxa.

Kiedy spotkał po raz pierwszy Raymana uderzył go w twarz. Później zamieszkali razem z Tinsami u Polokusa na Chrapiącym Drzewie i przepędzili razem Darktuny i Magika. Między Rayman Origins a Rayman poślubił Ugglette, która urodziła około 650 dzieci, większość z nich jest samcami. Ze względu na jego dzieci nie mógł brać udziału w wydarzeniach w Rayman bo musiał się opiekować jego dziećmi, które były wtedy bardzo małe i wymagały opieki obu rodziców. Lecz w Rayman Legends nie opiekował się dziećmi ponieważ był w obrazach. W tym okresie nie potrzebował soku ze śliwek by walczyć tak jak w póżniejszym czasie, powodem tego jest że zaczął być tchórzem w Rayman 2.

Scysja z Robo-Piratami

Robo-piraci porywają Globoxa na swój Statek Więzienny i zamykają go wraz z Raymanem w celi. Rayman myśli, że wszystko stracone i że nie uciekną, ale Globox wręcza mu Srebrnego Lumsa od wróżki Ly. Rayman i Globox uciekają, jednak zostają rozdzieleni: Rayman spada do Świetlistego Lasu, a Globox do Moczarów Przebudzenia, skąd porywają go Robo-piraci i zamykają w celi na Urwisku.

Rayman przebywał wiele krain, aż w końcu znalazł i uratował Globoxa. Ten pomógł mu uciec, korzystając z tańca deszczu, dzięki czemu spowodował spięcie wobec piratów, gasił ogień i powiększał rośliny. Tam narodził się strach Globoxa wobec nieprzyjaciół. Później nie wiadomo, co się stało z Globoxem. Poszedł do rodziny, do Żelazowych Gór, jednak napadli go tam piraci, większość dzieci zamknęła w kopalniach, a na pozostałych wypróbowano lasery.

Później, Globox był bliski śmierci na Wronim Gnieździe, ale w ostatniej chwili przybył Rayman.

Wtedy rozpoczyna się walka Raymana z Brzytwobrodym, jednak nie wiadomo co się dzieje w tym czasie z przyjacielem głównego bohatera. Wiadomo jednak, że jakoś uciekł ze statku, albo został i jakoś przeżył wybuch Statku Więziennego, gdyż potem wraz z innymi przyjaciółmi Raymana opłakują go na polanie Polokusa. Powodem żałoby było znalezienie buta Raymana, reszty ciała nie odnaleziono. Jednak zaraz potem Rayman się pojawia, więc Globox wraz z innymi zaczyna się cieszyć zwycięstwem.

W Rayman M

Na wyścigach Globox występował jako zawodnik w wyścigach i w bitwach. W tej grze może latać i strzelać. Strzela poprzez otwieranie swojej paszczy, a lata poprzez nadmuchiwanie się i machanie rękoma. Co ciekawe, kiedy wygrywa jakąś bitwę to na znak radości wyrywa sobie oczy, żongluje nimi i połyka, po czym jego oczy tak jakby wyskakują z jego głowy.

Walka z Mroklumami

Globox w Rayman 3.
Globox po wypiciu soku ze śliwek.

Po zwycięstwie nad Robo-piratami, Rayman z Globoxem zapadli w błogi sen. Gdy Andre stał się Czarnym Lumem, Murfy postanowił zbudzić Raymana, ale pierwszy obudził się Globox. Żabol postanowił pomóc Murfy'emu przebudzić bohatera, ale przypadkiem zabrał mu ręce. Murfy chwycił Raymana za włosy i uciekł do kanionu, a Globox popędził z dłońmi Raymana przed budynek Rady Rusałek. Rayman znalazł Globoxa schowanego w beczce po soku ze śliwek. Później, wszyscy skierowali się do budynku, ale pojawił się Andre. Globox się wystraszył i uciekł do środka. Rayman i Murfy ponownie musieli szukać Globoxa.

Znaleźli go po długiej drodze wewnątrz budynku, u stóp wrót do Serca Świata. Tam wyskoczył Andre. Globox przerażony otworzył usta i połknął Mrokluma. Gdy Teensieny z rady Serca Świata dowiedzieli się o tym, wysłali Raymana na misję odprowadzenia żaby do lekarza. Bez Murfy'ego, obydwaj wyruszyli do krainy Las Czystoliść.

Rayman i Globox przebywali długą drogę. Przez większość podróży Globox upijał się sokiem ze śliwek, ale i tak udało mu się wytrzeźwieć. W Lesie Czystych Liści okazało się, że Otto nie był w stanie wypędzić Andrego z brzucha Globoxa. Na Bagnach Mroku Globox został schwytany przez łowcę Razoffa i zaciągnięty do jego domu. Rayman uratował Globoxa i dostał się do Krainy Żywych Trupów. Tam znaleźli doktora Romea, jednak jego wysiłki też zdały się na nic: Andre jedynie dostał się do głowy Globoxa. Później Globox potrzebował pomocy Anny Lyse. Kiedy już do niej dotarł ona nie dała rady. Dopiero terapia grupowa wyleczyła Globoxa.

Następnie Globox próbował odgadnąć hasło do bramy i 3 razy myślał że mu się udało, choć to była nieprawda. Później Globox prowadził statek, który przeniósł ich do Szczytu Za Chmurami. Potem Globox w Kwaterze Mroklumów został porwany, ale się uwolnił i nauczył się latać ścigaczem. Umiejętność ta pomogła Raymanowi pokonać Refluxa.

Po walce z Mroklumami, Globox i Rayman zaczęli odpoczywać. Globox tęsknił za Andrem i chciał, by wrócił.

Chodzi o Andre... brakuje mi go.
—Globox do Raymana, Rayman 3

Rayman 3 (GBA)

Pewnej nocy Globox został porwany przez przez Robo-Piratów i zamknięty w ich fortecy. Rayman zauważając zniknięcie przyjaciela, wyruszył na poszukiwania. Odnalazł Globoxa dopiero pod koniec gry i uwolnił go. Wtedy z Globoxa wyleciał Andre i ucieka. Jednak nie wiadomo kiedy do niego wleciał.

Rayman: Hoodlums' Revenge

Globox przed wypiciem soku ze śliwek.

Do Globoxa, Andre wleciał po raz kolejny i przejął nad nim kontrolę. Globox obudził się na Bagnach Mroku i postanowił się wydostać. Mimo że jego lęk nie minął, odkrył, że po wypiciu soku ze śliwek jego strach na chwilę mija. Wykorzystał to, żeby pokonać okoliczne Mroklumy i znaleźć Raymana. Gdy mu się to udało, razem wyruszyli pokonać Andre. Dzięki udanej współpracy, dotarli do Potwora z Lawy, którego Rayman pokonał. Wtedy to plan Andre wyszedł na zewnątrz. Czarny Lum całkowicie przejął nad nim kontrolę i każe mu zaprowadzić siebie do serca świata. We wnętrzu serca Andre przemienił Globoxa w Klona Refluksa. Gdy Rayman dociera na miejsce pokonał klona, a Andre umarł. Globox padł na ziemię nieprzytomny. Jego przyjaciel zaczął się martwić, ale Globox otworzył oczy i zapytał, czy przegapił śniadanie. Rayman ucieszył się, że nic mu się nie stało i razem odeszli.

Rayman Origins

Globox w Rayman Origins.
Globox jako Czerwony Czarodziej.

Globox, Rayman i Tinsy odpoczywali Chrapiącym Drzewie. Ich chrapanie obudziło stworzenia z Krainy Żywych Umarlaków, które wydostały się i zaatakowały. Globox ostatecznie przezwyciężył swój lęk i stanął do walki, używając Kung-Fu. Niestety przegrał i wraz z resztą został zamknięty w klatkach. Gdy Murphy ich uwolnił, we czwórkę wyruszyli, żeby pokonać kolejne zagrożenie. Po drodze tak jak reszta Globox, ratował Elektruny, walczył z 4 władcami, brał udział w pościgu za Magikiem oraz stanął do walki z Wielką Mamą.

Sekret z Globoxem w Rayman M
Figurka Globoxa

Ciekawostki