Rayman 3: Hoodlum Havoc

Z RayWiki, wiki o Raymanie
(Przekierowano z Rayman 3)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na Rozdrożu Marzeń życie płynęło spokojnie i szczęśliwie, Wydawało się, że ta idylla będzie trwać wiecznie.... Niektórzy mieszkańcy twierdzili nawet, że czas płynie trochę zbyt wolno. Aż tu pewnego dnia czerwony Lumek przemienił się w marudną futrzaną kulkę. Futrzak ten nosił na imię André i miał jedno marzenie — podbić świat. Właśnie dlatego André przemienił inne czerwone Lumki w czarne Mroklumy, a potem wraz z nimi okradał zwierzęta z futer, aby uszyć sobie odzienie. Tak narodziła się armia Mroklumów, która zaczęła nękać całą krainę Rozdroża. Nikt nie potrafił temu zaradzić! Zgadnij, kto musiał przerwać poobiednią drzemkę i udać się na ratunek? (Dam ci wskazówkę — odpowiedź znajduje się na okładce tej książeczki.)
—Instrukcja Rayman 3
Rayman 3: Hoodlum Havoc
Rayman 3
Wydawca Ubi Soft Entertainment
Producent Ubi Soft Paris

Projektant {{{directed by}}}
Muzyka Plume, Fred Leonard, Laurent Parisi

Data wydania Nintendo GameCube:

European Union.png 21 lutego 2003
PlayStation 2:
European Union.png 3 marca 2003
United States of America(USA).png 3 marca 2003
Windows:
European Union.png 3 marca 2003
United States of America(USA).png 3 marca 2003
Poland.png 16 maja 2003[1]
PlayStation 3, Xbox 360:
United States of America(USA).png 20 marca 2012 (PlayStation 3)
European Union.png 21 marca 2012
United States of America(USA).png 21 marca 2012 (Xbox 360)

Gatunek platformówka 3D
Tryb gry jednoosobowy, wieloosobowy (wyłącznie na konsoli GameCube)
Platformy Sony PlayStation 2, Microsoft Windows, Nintendo GameCube, Microsoft Xbox, Macintosh, Sony PlayStation 3 (PlayStation Network), Microsoft Xbox 360 (Xbox Live Arcade), Microsoft Xbox One (kompatybilność wsteczna)
Wymagania wiekowe 3+ (ESPLA), 3+ (PEGI), E (ESRB) (E10+ w wersji HD)
Nośnik CD-ROM, DVD-ROM, GameCube Optical Disc, wersja cyfrowa
Wymagania systemowe {{{system requirements}}}

Rayman 3: Hoodlum Havoc jest trzecią częścią serii Rayman i kontynuacją Raymana 2. Rayman 3 został wydany w 2003 roku. Jak jego poprzednik, jest trójwymiarową grą platformową, odróżnia go jednak bardziej korytarzowa i ukierunkowana na akcję rozgrywka. Główny wątek Raymana 3 jest liniowy, nie możemy fabularnie powrócić do poprzednich lokacji, jak to miało miejsce w Raymanie 2. Odbiór gry przez krytyków nie był tak dobry, jak w przypadku poprzedniej części.

Warto wspomnieć, że nad grą nie pracował Michel Ancel (twórca serii Rayman), zajmował się w tym okresie pracą nad Beyond Good & Evil. Autor głównego bohatera odegrała marginalną rolę w produkcji Raymana 3, jedynie asystując deweloperom w różnorakich sferach produkcji (jak nowy wygląd Raymana) i spotykając się z nimi podczas narad nad nowymi pomysłami, związanymi z postaciami i światem gry.

Rayman 3 wprowadza system nabijania punktów. Gracze mogli dzielić się swoimi wynikami na stronie internetowej RaymanZone. Nie mniej jednak funkcja ta została wyłączona z powodu przystosowania strony do tematyki Kórlików. W lutym 2009 roku członkowie Rayman Pirate-Community skontaktowali się z Ubisoft i pomyślnie zdobyli zezwolenie na stworzenie nowej Hall of Fame (pl. Wyścig Lumków). W lipcu 2011 roku Rayman 3 w wersji na komputery razem z Rayman Forever i Rayman 2 pojawił się na platformie GOG w formie cyfrowej dystrybucji. Jako że polskie wersja nie została bezpośrednio stworzona przez Ubisoft, wersja cyfrowa nie zawiera polskiego tłumaczenia. W marcu 2012 roku na PlayStation 3 i Xbox 360 został wydany Rayman 3 HD, będący nową wersją gry, zawierającą ulepszone tekstury, limit klatek, oświetlenia i jakość audio.

Świat gry

Tak jak w przypadku Raymana 2, w trzeciej odsłonie cyklu postawiono na nowe lokacje niepołączone bezpośrednio z poprzednimi tytułami. Pomimo tego nadal zachowano standardy przewijające się przez serie, takie jak: wzgórza, lasy, bagna, równiny, wybrzeża i fortece z Raymana 2. W szczególności jeden poziom – Rada Rusałek, nawiązuje do poprzedniej części. Także jeden z przodków Razoffa rzekomo ubił Space Mama'e; te aluzje sprawiają, że Rayman 3 nadal jest uznawany w tym samym kanonie, co Rayman 1 i Rayman 2.

Lokacje z Raymana 3 w szczególnie wielu aspektach zawierały to, czego brakowało w Rayman 2 i Rayman Revolution: unikatowych środowisk. Powtarzalny styl Żelazowych Gór i Cierniowych Wzgórz został w Raymanie 3 zastąpiony przez rozległy i różnorodny świat. Wiele elementów z Revolution zostało także wykorzystanych w Raymanie 3. Najbardziej oczywiste z nich są dźwięki otoczenia (na przykład, Pustynia Knaarenów posiada takie same brzmienia co poziom Pod Świątynią Skał i Lawy), a także z góry zaplanowane oświetlenie.

Rayman 3 powrócił do tematu baśniowych lokacji charakterystycznych dla pierwszego Raymana, ale nie w tak surrealistycznym tonie.

Wreszcie, Rayman 3 zawiera wiele nawiązań do swoich poprzedników. Nawiązania do oryginalnego Raymana to głównie: czytanie instrukcji przez Murfiego w Radzie Rusałek, obrazy Livingstone'ów i śliwek, 2D Maddnes i Koszmar w 2D jako retrospekcyjne minigry, a także powiązania pomiędzy przodkiem Razoffa, a „Space Mamą z Picture City”. Nawiązania do Raymana 2 to: pojawienie się wspomnianego Serca Świata, powrót Cierni w Bagnach Mroku, powrót Kurczaków Zombie w Pustyni Knaarenów, posąg Węża Ssssama w posiadłości Razoffa, posąg Wróżki Ly w ukrytym pomieszczeniu Najdłuższego Skrótu i posąg Admirała Brzytwobrodego i jego Robo-Piratów w sekretnym pomieszczeniu Kwatery Mroklumów. Dodatkowo zarówno Murfy, jak i Globox, nawiązują do Raymana 2 - Murfy skarży się, że obiecano mu większą rolę po Raymanie 2 niż ta, którą ostatecznie otrzymał, a Globox wypomina Raymanowi, że był milszy w poprzedniej części.

Fabuła

Narodziny Armii Mroklumów

Gra rozpoczyna się jakiś czas po wydarzeniach z Rayman 2: The Great Escape. Murfy razem z grupą Sylkinów prowadzą upolowanego Mawpawa, nie podejrzewając, że jeden z Czerwonych Lumów - Andre zbuntował się i zmienił w Czarnego Luma. Posiadł on moc zmieniania pozostałych Lumów w Mroklumy. Gdy w końcu zebrał całą armię, na cel wybrał sobie Mawpawa: rój Czarnych Lumów rzucił się na zwierzę i okradł je z futra, które posłużyło Andre za strój. Rozpoczął on pogoń za Murfy'm. Zielonej musze udaje się obudzić Globoxa. Dwójka próbuje jeszcze zbudzić Raymana. Globox chcący to zrobić, przypadkowo wyrywa przyjacielowi pięści i ucieka przestraszony przed Andre. Murfy chwyta Raymana za włosy i razem z nim oddala się od wroga.

Rada Rusałek

Na samym początku akcji z Mroklumami Rayman traci dłonie, które przypadkiem wyrwał mu Globox, budząc bohatera. Murfy przelatuje z Raymanem nad kanionem, omijając ataki Elitarnych Szeregowców, którzy do nich strzelali. Gdy obydwaj uciekli, wylądowali w niższym poziomie. Tam obydwaj ruszyli na poszukiwania Globoxa, by Rayman mógł odzyskać dłonie. Po dotarciu aż przed budynek Rady Rusałek, Rayman odzyskuje 'broń' i przypadkiem znajduje Andrego z dwoma Osiłkami. Andre chce podbić świat i położyć dłoń na Sercu Świata. Globox znowu ucieka do budynku, by schronić się przed Mroklumami. Rayman wyrusza na poszukiwanie go. Wewnątrz budynku rozpoczyna się duża trasa poszukiwania Andrego. Starł się z nim i pokonał go, poznając przy okazji moc Zielonej Puszki Laserowego Detergentu. Później powoli zbliżał się do Serce Świata, goniąc Andrego. Już u wrót Serce Świata, Rayman znajduje Globoxa, który przypadkiem... połyka Andre, gdyż zaczął krzyczeć i Andre wleciał do jego ust. Rayman i Murfy kierują się za Globoxem do Serca. Tam rada Małaków daje Raymanowi misję: zaprowadzić Globoxa do Lasu Czystych Liści, do doktora Ottona Psi, by wygonić Andrego z brzucha żaby. Po chwili, Rayman za pomocą funkyboardu dostaje się do Lasu Czystoliścia.

Las Czystoliść

Gdy Rayman z Globoxem przebyli trasę, od razu ruszyli na spotkanie Mroklumom, których Raymanowi udało się pokonać. Następnie ruszył w głąb wioski, gdzie wraz z Globoxem przebyli wodospad i dostali się na szczyt wzgórza. Wtedy to Rayman potajemnie zaatakował obóz Mroklumów i przebył większą część lasu. Wybił kolejne siły Elitarnych Szeregowców, gdzie zaatakował także ich bastion. Po drodze poznał kilka mocy Puszek Mroklumów, w tym Metalową Pięść, Szczękostrzał i Rakietę Szoku. Na końcu udało mu się uciec z kwater, jednak na arenie spotkał Master Kaaga, Mrokluma o wielkich nogach. Rayman pokonał olbrzyma dzięki Rakietom Szoku, a następnie użył mechanicznych nóg do wybicia żołnierzy. Gdy udało mu się skonsultować w końcu z Ottem, okazało się, że ten nie mógł wyleczyć Globoxa i konsultuje go z doktorem Romeem w Krainie Żywych Umarlaków. Gdy Rayman pokonuje kolejną Teensieno - Stradę, Małak ratownik nie zdążył w porę zareagować by uratować Raymana, w wyniku czego ten spadł do Bagien Mroku.

Bagna Mroku

Rayman wpada do toalety, w której akurat urzędowała Begoniaxa. Ta uznaje go za podglądacza i zboczeńca.

Następnie stacza z nim pojedynek i przegrywa, a Rayman za pomocą zwierciadła wiedźmy dostaje się na drugi koniec Bagien. Stacza walkę z hordą Mroklumów, aż dostaje się do hrabstwa Razoffa Łowcy. Stacza z hrabią pojedynek w rezydencji. W końcu myśliwy schodzi do piwnicy i próbuje pokonać Raymana swoją zgniatającą kulą, jednak Raymanowi udało się zerwać łańcuch trzymający kulę i Razoff, razem z Raymanem spadli do podziemi. Okazuje się, że tam też był Globox. Razoff spotyka Begoniaxę, a Rayman i Globox dzięki magicznemu zwierciadłu przechodzą do Krainy Żywych Umarlaków.

Kraina Żywych Umarlaków

Rayman i Globox dostają się do tej krainy za pomocą magicznego zwierciadła. Wśród starych ruin zmierzał się z hordami Mroklumów, a także poznał Posępngo Powiernika. Następnie wśród burzy i deszczu Rayman zwiedził Świetlistą Wieżę, gdzie wysbobadzał Małaki z klatek. Po uratowaniu Tinsów Rayman mógł dostać się na dalszy zakątek, gdzie zmierzył się z Drażniakiem i machiną wodną Céloche. Następnie idą do doktora Romeo Patti, który miał wyleczyć Globoxa. Jednak nie udało mu się i konsultuje żabę do doktora Anna Lyse w Pustyni Knaarenów. Rayman z pomocą portalu dostaje się do pustyni.

Pustynia Knaarenów

Gdy Rayman z Globoxem dotarli na pustynię, zmierzyli się z Mroklumami. Tinsy powiedzieli im, że jedynym sposobem na przebycie pustyni jest droga tunelami. Jednakże w tunelach roi się od tytułowych Knaarenów. Można ich wyrolować uderzając Rakietą w gong. Rayman przebywał wiele miejsc, z czego np. salę z posągiem Leptysa. Gdy już przeszedł długą drogę pod górę, labirynt i pomieszczenie z cieczą, zapadła się pod nim podłoga. Od razu wyskoczyło na niego 2 Knaarenów, jednak odgonił ich Reflux, wyzywając bohatera na pojedynek. Raymanowi udało się powalić Knaarena, wszyscy Knaareni oddali mu cześć, a król Gumsi wręczył Raymanowi cząstkę mocy Leptysa pozwalającą na zmienianie Mroklumów w Lumki. Gdy już przebył ostatnią częśc pustyni, dotarł do lekarza Anna Lyse, który wraz z Ottonem i Romeem wygonili Andrego z mózgu Globoxa, który zebrał na nowo armię Mroklumów i zawiązał koalicję z upadłym i wypędzonym Refluxem.

Najdłuższy Skrót

Kiedy Rayman, Globox, już po terapii oraz Lekarze przechodzą przez portal do Najdłuższego Skrótu, dowiadują się, że Reflux połączył siły z Andre. Lekarze mówią bohaterom, że za bramą jest skrót, dzięki któremu będą mogli ich dogonić. Okazuje się, że trzeba coś zrobić, by otworzyć bramę. Globox zajmuje się "własnym magicznym sposobem", a Rayman decyduje się zebrać korony, które otwierają bramę. Odwiedził wiele miejsc, w tym gabinet lustrzany i jeżdżące platformy. Gdy udało się zebrać korony i przejść przez wszystkie 3 bramy, okazało się, że Reflux i Andre uciekli. Lekarze wręczają Raymanowi łódź zacumowaną na plaży.

Szczyt za Chmurami

Na pełnym morzu Rayman i Globox płyną łodzią do najbliższego posterunku, gdzie zatrzymali się Reflux i Andre. Globox jest sternikiem. Na Raymana napada grupa mechanicznych ryb, które są jednak zniszczone. Po przybiciu do brzegu Rayman przechodzi cały szczyt w poszukiwaniu Andrego. Spotkał kilka zagrożeń, na końcu musiał na desce snowboardowej ścigać Globoxa zamkniętego w lodowym kubku. Gdy Rayman go prześcignie i pierwszy dojedzie do mety, obaj trafiają do Kwatery Mroklumów.

Kwatera Mroklumów

Rayman i Globox wpadli tu po jeździe snowboardowej. Globox chciał poznać tu spikerkę, która towarzyszyła głosem. Po zabiciu hordy Mroklumów Globox wpada w pułapkę, w której miał poznać hotessa. Rayman samotnie przebywa kwaterę, aż pokonuje Hutę, a następnie niszczy maszynę treningową Sabrikę służącą do produkcji soku śliwkowego. Kwatera nie wytrzymuje i zalewa ją lawa, przed którą uciekał Rayman. Gdy udało mu się uniknąć śmierci, nagle maszyna wybuchła z przeciążenia, powodując wybuch wulkanu, który zniszczył kwaterę.

Wieża Leptysa

Po ucieczce z płonącej Kwatery Mroklumów, Rayman zaczął wspinaczkę po Wieży. Wybił po swojej drodze wiele Mroklumów, później rozpoczął długą drogę pod górę. W końcu, cały teren został zalany lawą i Rayman musiał wspinać się do góry po balonach. Kiedy już uciekł na teren bezpieczny, Globox pojawił się ze śmigaczem. Obaj wydostali się na sam szczyt góry, gdzie Rayman podjął przedostatnią walkę z Refluxem: zmodyfikowaną formą, gigantem i latającą formą. W końcu Rayman trafił szokową rakietą kryształ na plecach Refluxa, który uciekł. Jednakże Globox przybył mu z odsieczą na śmigaczu, na którym podjęli się pościgu Refluxa, którego zniszczyli, wybijając tym samym ostatnich Mroklumów i zmieniając Andrego w Lumka.

Koniec walki

Bohaterowie wracają do domu. Smutny Globox tęskni za Andre. Wraz z Raymanem zapadają w głeboki sen. Okazuje się, że ręce Raymana uciekają i znajdują Czerwonego Lumka, który okazuje się być dobrym Andre. Potem ręce Raymana straszą andre i zamienia się w Mrocznego Luma.

Krainy

Instrukcje

Naciśnij na grafikę, aby przeczytać instrukcję.

Polska instrukcja dla PC
Angielska instrukcja dla PS2
Angielska instrukcja dla PC
Francuska instrukcja dla PC

Wczesna produkcja

Główny artykuł: Rayman 3 (wczesna produkcja)

Rayman 3 przeszedł wiele zmian w trakcie swojej produkcji. Zmiany dotyczyły m.in. usuniętych poziomów, postaci, zmian w estetyce i oświetleniu.

Według głównego programisty Olivier'a Dauba, początkowo zaimplementował on w grze tryb widoku pierwszoosobowego (ang. FPP), z powodu fascynacji Half-Life'em. Tryb ten jednak nie pojawił się w finałowej wersji gry ze względu na brak czasu podczas produkcji. Ujawniono także informacje o tym, że Rayman miał posiadać normalne kończyny w postaci nóg, ale pomysł ten został szybko porzucony.[2]

System nabijania punktów (Wyścig Lumków)

Rayman 3 jest pierwszą grą serii, która wprowadziła system zdobywania punktów. Dopóki temat strony RaymanZone nie został zmieniony z powodu promowania Rayman Szalone Kórliki, gracze mogli rywalizować ze sobą w międzynarodowym rankingu punktowym, dzięki kodowi zdobywanemu po ukończeniu Rayman 3. Nowy działający ranking powstał w 2009 roku na Rayman Pirate-Community.

System nabijania punktów opiera się na trybie kombo, który jest aktywowany za każdym razem, kiedy zostanie zdobyty punkt. W zależności od charakteru danej akcji tryb ten będzie aktywny przez 2 lub 6 sekund. Jeżeli jednak gracz zdobędzie kolejne punkty, kombo będzie trwało dalej, w ten sposób przywracając czas pozostały do zakończenia trybu do 2 lub 6 sekund. Każdy zdobyty punkt jest dodawany do licznika kombo (w końcu do licznika głównego) z podwójnym pomnożeniem dla 6 a 10 akcji, potrójnym dla pozycji pomiędzy 11 a 15, poczwórnym pomiędzy 16 a 20 i pomnożeniem razy pięć w serii po 21 pozycji. Po zakończeniu komba wszystkie punkty z licznika tego trybu zostaną dodane do wyniku głównego. Zebranie nowych punktów rozpoczyna kombo od nowa, znowu na pierwszej pozycji. Należy nadmienić, że jeżeli Rayman używa mocy Puszek, to zdobyte w ten czas punkty są podwajane.

Warto wspomnieć, że zdaniem twórców gry, maksymalny możliwy do osiągnięcia wyniki wynosił około 500000 punktów. Pomimo tego, dzięki odkrywaniu w tytule różnorakich błędów i opanowaniu systemu punktowego, udało się osiągnąć o wiele wyższe wyniki. Aktualnie, najwyższy znany wynik końcowy wynosi 918395 punktów.[3]

Główne postacie

Bohaterowie

Przeciwnicy

 • André — Ciemny Lum i główny antagonista gry.
 • Mroklumy — wojownicy André

Polska wersja gry

Za reżyserię polskiego dubbingu odpowiada Bartosz Wierzbięta. Polska wersja gry została wydana 16 maja 2003 roku. Licomp Empik Multimedia (dystrybutor) nie przedstawił oficjalnej obsady aktorów, którzy podkładali głos postaciom. Wersja ta została pozytywnie przyjęta przez polskich fanów, ponieważ została przetłumaczona mniej dosłownie i z dużą dozą humoru, używając często wyrazów potocznych (np. Czerwone Lumy w angielskiej wersji zostały przedstawione jako red things — dosłownie czerwone rzeczy — co w polskiej wersji przetłumaczono na czerwone tegesy).

Jednakże nie wszystkie kwestie zostały przetłumaczone. Przykłady:

Wyjątkową zmianą dla polskiej wersji gry jest pojawienie się Osiłka na początku trzeciej fazy Rady Rusałek, co nie zdarza się w żadnej innej wersji tytułu.

Dubbing

Nawiązania

Gra zawiera wiele nawiązań do innych mediów, takich jak inne gry video, programy telewizyjne, i poprzednie części serii Rayman. Na początku planowano umieścić w tytule ich jeszcze więcej, ale planu tego nie zrealizowano.[4]

Rayman 2

Rada Rusałek i Serce Świata zostały po raz pierwsze wspomniane w drugiej części cyklu.

W grze występują 2 sekretne pomieszczenia nawiązujące do Rayman 2. Pierwsze znajduje się w Najdłuższym Skrócie i jest to posąg Ly. Kolejne gracz może odnaleść w Kwaterze Mroklumów, gdzie przy stole siedzi nieruchomy Brzytwobrody i jego Robo-Piaraci. Scena najprawdopodobniej nawiązuje do obrazu "Ostatnia Wieczerza" Leonarda Da Vinci. W rezydencji Razoffa znajduje się także statua węża przypominającego Ssssama.

Gry video

Podczas pościgu za André w Radzie Rusałek Rayman i Murfy spotykają Rusałkę. Przywódca Morklumów mówi wtedy "Bug off, fairy! Zelda needs you!" (żart nie zachował się w Polskiej wersji językowej), co jest nawiązaniem do serii gier The Legend of Zelda.

Filmy

Na początku trzeciej fazy Rady Rusałek, Murfy mówi Raymanowi, że jeśli nie powstrzymają André, to ten „zacznie rozpowiadać, że jest twoim ojcem”. Jest to nawiązanie do piątej części Gwiezdnych Wojen (Star Wars). Gra także nawiązuje do filmów autorstwa Hayao Miyazaki (Księżniczka Mononoke, Totoro itd.).[5]

Programy telewizyjne

W pierwszej Autostradzie Tinsów znajduje się nawiązanie do StarTrek'a w formie widocznego statku Enterprise.

Książki

Gra zawiera umyślne nawiązania do serii komiksów Bone (w Polsce - Gnat) autorstwa Jeffa Smitha i książek L'Ursula Le Guin.[6]

Odbiór

Rayman 3: Hoodlum Havoc zdobył ogólnie pozytywne oceny od krytyków. Na stronie Metacritic wersje na GameCube[7] , PlayStation[8], Xbox[9] i Windows[10] otrzymały odpowiednio 77, 76, 75 i 74 punkty na 100. Na portalu GameRankings wersje na GameCube[11], PlayStation[12], Xbox[13] i Windows[14] uzyskały kolejno 78.08%, 80.19%, 76.91% i 78.31%.

Gra imponuje w oprawie artystycznej i wizualnej. Dialogi, aktorzy głosowi i humor urzekły recenzentów, chwalono ciekawe dowcipy, choć niektórzy uznali je za drażniące i niepotrzebne. Rozgrywka została uznana za solidną, chociaż i tu pojawił się głosy niezadowolenia, spowodowane zbytnim skupieniu się na walce i zagadkach bazujących na czasie, niż na tematyce platformowej.

W 2006 roku magazyn Nintendo Power opublikował wzmiankę na temat Raymana 3, wydaną w oczekiwaniu na platformówkę Rayman Raving Rabbids, która była w tym czasie w produkcji.

Każda zatwardziały fan Raymana powie Ci, że trzecia część przygód była czymś w rodzaju rozczarowania. Straciła wiele magii, która czyniła Raymana 2 tak niezwykłym, częściowo z powodu naszpikowania gry hollywoodzkim aktorstwem.

Według Ancela „Nie pracowałem przy Rayman 3, ale jak na mój gust był zbyt dosadny. Było to interesujące, ponieważ zespół chciał pracować w humorystycznym tonie. W tym Raymanie humor będzie bardziej pochodził z otoczenia i sytuacji niż z dialogów”

—Nintendo Power[15]

Wersje przenośne

Wersje przenośne Rayman 3 zostały wydane na Game Boy Advance i telefony mobilne. Są one całkowicie innymi tytułami, chociaż dzielą tę samą nazwę.

Zobacz także

Linki dodatkowe

Przypisy

 1. Gry-online.pl — Dziś premiera Rayman 3 Hoodlum Havoc
 2. L'Histoire de Rayman, Rozdział 4 - Rayman 3 : Hoodlum Havoc, Rayman without Michel Ancel
 3. Pirate-Community Hall of Fame
 4. L'Histoire de Rayman, Rozdział 4 - Rayman 3 : Hoodlum Havoc, Rayman without Michel Ancel
 5. L'Histoire de Rayman, Rozdział 4 - Rayman 3 : Hoodlum Havoc, Rayman without Michel Ancel
 6. L'Histoire de Rayman, Rozdział 4 - Rayman 3 : Hoodlum Havoc, Rayman without Michel Ancel
 7. Metacritic, Rayman 3: Hoodlum Havoc na GameCube http://www.metacritic.com/game/gamecube/rayman-3-hoodlum-havoc
 8. Metacritic, Rayman 3: Hoodlum Havoc na PlayStation 2 http://www.metacritic.com/game/playstation-2/rayman-3-hoodlum-havoc
 9. Metacritic, Rayman 3: Hoodlum Havoc na Xbox http://www.metacritic.com/game/xbox/rayman-3-hoodlum-havoc
 10. Metacritic, Rayman 3: Hoodlum Havoc na PC http://www.metacritic.com/game/pc/rayman-3-hoodlum-havoc
 11. GameRankings, Rayman 3: Hoodlum Havoc na GameCube http://www.gamerankings.com/gamecube/557317-rayman-3-hoodlum-havoc/index.html
 12. GameRankings, Rayman 3: Hoodlum Havoc na PlayStation 2 http://www.gamerankings.com/ps2/557316-rayman-3-hoodlum-havoc/index.html
 13. GameRankings, Rayman 3: Hoodlum Havoc na Xbox http://www.gamerankings.com/xbox/557315-rayman-3-hoodlum-havoc/index.html
 14. GameRankings, Rayman 3: Hoodlum Havoc na Windows http://www.gamerankings.com/pc/557319-rayman-3-hoodlum-havoc/index.html
 15. When Bunnies Attack, Nintendo Power – Volume 207, September 2006