Dolina

Z RayWiki, wiki o Raymanie
(Przekierowano z Valley)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolina widziana z boku jako mapa poziomów w oryginalnej grze

Dolina – ważna lokalizacja geograficzna w świecie Raymana. Znajduje się na małej wyspie znanej tylko jako Wyspa Raymana, a obie nazwy są czasami używane zamiennie. Jest zamieszkana w dużej mierze przez istoty z Rasy Raymana, mimo iż sam Rayman z niej nie pochodzi. Spekuluje się, że wyspa jest częścią Archipelagu, niedaleko głównej wyspy Rozdroży Marzeń.

W Dolinie i jej okolicach dzieje się akcja wielu części serii, ściślej ujmując w pierwszej odsłonie, wczesnej wersji Rayman 2, Rayman Raving Rabbids na GBA, Rayman Bowling i minigrach Rayman 3Szaleństwo w 2D i Koszmar w 2D. Pod koniec 2009 roku ujawnione zostały szkice koncepcyjne anulowanej gry Rayman 4, które ujawniły, że deweloperzy zastanawiali się nad pomysłem umiejscowienia w Dolinie kilku, jak nie wszystkich lokacji gry.

Dolina w filmie początkowym pierwszej części, w tle – The Dream Forest i Band Land

Pierwszy zwiastun Rayman Origins ujawniał, że Rayman urodził się w „Pierwotnym Lesie”. Była to oryginalna francuska nazwa Pink Plant Woods, pierwszego poziomu oryginalnej gry Rayman 1. Nazwa „Pink Plant Woods” została wymyślona przez tłumaczy odpowiedzialnych za lokalizację języka angielskiego w grze. Mimo tego miejsce, gdzie powstał Rayman, zostało finalnie umieszczone w Pokręconej Dżungli.

Samo Rayman Origins posiada wiele środowisk, które są nawiązaniem do lokacji w Dolinie, jednak mapa świata gry pokazuje, że znajdują się na szeregu wysp Rozdroży Marzeń (nie pasują one do mapy o tym samym imieniu, które towarzyszyło Rayman 2, co sugeruje iż mogą być one częścią Archipelagu). Nie jest jasne, czy te lokalizacje mają być częścią doliny.

Geografia

Dolina może znajdować się na jednej z wysp Archipelagu – wysp Rozdroży Marzeń

W grach Dolina jest wyraźnie usytuowana nad morzem lub oceanem, ale jego dokładna geografia nie jest jasna. Mimo tego artykuł z czasopisma, z około 1996 roku zawierający oficjalne informacje o anulowanej obecnie kontynuacji, potwierdził, że dolina jest rzeczywiście zlokalizowana na wyspie. Wyjaśnia także, iż Mr Dark zniknął, zanim Robo-piraci rozpoczęli inwazję. Wyspa Rayman nie jest zaznaczona na oficjalnej mapie Rozdroży Marzeń, która została dołączona do kopii Rayman 2, jednak w lewym dolnym rogu mapy znajduje się mała grupa wysp oznaczonych jako „Archipelag”, który jest widoczna na kontynencie Rozdroży. Spekulowano, że jedna z tych wysp jest Wyspa Rayman, a Dolina znajduje się na niej. W filmie początkowym pierwszej gry, Mr Dark obserwuje Raymana z klifu, co wspiera tezę, że Wyspa Rayman jest częścią Archipelagu.

Kształt doliny jest formowany przez ekspansję rzeki, przepływającej przez jej środek. Dolina zawiera mieszaninę dwóch różnych typów środowisk – naturalnych i fantastycznych. Znane „naturalne” miejsca to między innymi The Dream Forest, Blue Mountains, The Caves of Scops, a być może i świat mroku, który tworzy bazę Kórlików w Rayman Raving Rabbids na GBA. Znane „fantastyczne” miejsca to Band Land, Picture City, Candy Château, Organic Cave, ewentualnie Pałac Czasu i Świat Zabawek, który pokrywa się z Picture City, formując w miejscu pokrycia świat dziecka.

Mieszkańcy

Magik odnosi się do doliny w Rayman Advance. Ten dodatek, został później przeniesiony do wersji DSiWare

Dolina jest jedynym z niewielu miejsc w świecie Raymana, gdzie można znaleźć inne postacie gatunku protagonisty. Prawie wszyscy jego mieszkańcy posiadają przynajmniej niektóre, charakterystyczne cechy Raymana, takie jak brak kończyn, duży nos, okrągłe ciało, białe rękawiczki i włosy podobne do liści. Postacie takie jak Magik i Tarayzan, a także Muzyk i jego rodzina, są najprawdopodobniej członkami gatunku Raymana, inne postacie, takie jak Space Mama, Wróżka Betilla, Mr Dark i Kosmita Joe, dzielą z nimi tylko niektóre cechy, ale nie różnię się aż tak bardzo, aby nie mogli być uważani za członków tego samego gatunku.

Niektórzy, przyjaźni mieszkańcy doliny

Część z tych, którzy mieszkali poza Doliną, nie zdawali sobie sprawy z jego istnienia. Rybacy, którzy po raz y znaleźli Raymana nad brzegiem Morza Lumów, byli zaskoczeni brakiem kończyn. Jednak obcy z Doliny przekonali się do Raymana, a po pokonaniu Mr Darka, Dolina i jej mieszkańcy stają się coraz bardziej znani.

Rayman Origins godzi ze sobą unikalne cechy doliny ze światem w Rayman 2 i Rayman 3. Większość przeciwników z pierwszej części została zmieniona, aby pasowały do ​​stylu późniejszych gier; większość (jak Betilla) otrzymała kończyny, a inni (jak Kamienni Ludzie) pozostali niemal identyczni.

W innych grach

Dolina w Rayman Junior

Adaptacja pierwszej części na Game Boy Color różni się znacznie od oryginału. Mimo powiązań nie pasuje ona do oryginału i przedstawia w dużej mierze zupełnie inną część na doliny i jej otoczenia. Wszystkie oryginalne światy gry zostały zastąpione innymi, a te, które się pojawiły miały zmienione nazwy, z wyjątkiem Candy Château, który został pominięty.

Dolina w oryginalnej grze, w wersji GBC

Pierwsza minigra Raymana 3Szaleństwo w 2D, to retrospekcja, w której Rayman ponownie odwiedza The Dream Forest, będąc w grafice 3D (choć w otoczeniu 2D). Co dziwne, Rayman walczy również z Mroklumami na tym poziomie, choć mogło się to wydarzyć dlatego, że minigra odbywa się w jego wyobraźni. Wersja gry na konsolę GameCube firmy, Nintendo dodaje dodatkową minigrę, zatytułowaną Koszmar w 2D. Ta minigra, która odbywa się w Picture City, jest możliwa do zagrania, lecz sposób, w jaki się ją odblokowuje, pozostaje niejasny.

Dolina z boku w pierwszej części, w wersji GBC