Rayman 2: The Great Escape

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rayman 2: The Great Escape
Rayman-2-Cover-Poland.jpg
Wydawca UbiSoft
Producent UbiSoft

Projektant Michel Ancel

Data wydania N64 i PC: 31 Października 1999, PS2: 16 listopada 2000, Dreamcast: marzec 2000
Gatunek platformowa
Tryb gry singleplayer
Platformy N64, GameBoy Color, PC, Dreamcast, PSX, PS2, Nintendo DS, iPhone, Nintendo 3DS
Klasyfikacje wiekowe PEGI-7.png ESRB-Everyone.png
Wersja językowa Angielska, Japońska

Rayman 2: The Great Escape (pol. Rayman 2: Wielka Ucieczka) to druga gra z serii Rayman, oraz pierwsza gra z serii w środowisku 3D. Została wydana pierwotnie w 1999 roku na konsolę Nintendo 64, Dreamcasta, PC i PS1. W późniejszych latach pojawiło się wiele portów i edycji tytułu na inne platformy, takich jak np. Rayman Revolution na PS2, czy porty na telefony i konsole przenośne (DS, 3DS, IOS).

Fabuła

Wprowadzenie

Rayman i Globox znowu razem.

Świat Raymana zostaje zaatakowany przez Robo-Piratów. Admirał Brzytwobrody – ich przywódca, porywa i więzi mieszkańców krainy na Statku Więziennym. Globox spotyka Raymana w celi i pomaga mu uciec, dostarczając Srebrny Lum od Wróżki Ly. Bohater odzyskuje siły, jednakże obaj wypadają za burtę i gubią się. Globox zostaje ponownie schwytany, a Rayman trafia na Świetliste Lasy, gdzie spotyka Murfy'ego. Potrzebuje 5 Lumów, aby przedostać się na Czarodziejską Polanę (więziona tam jest Ly, o czym Rayman dowiaduje się od płaczących dzieci Globoxa) dzięki pomocy Małaków. W końcu to bohater dostaje się Czarodziejską Polanę, ratuje Ly, która opowiada mu legendę o bogu Polokusie. Śpi on przez wieki, jednakże można go obudzić... zadaniem Raymana jest zebrać wszystkie cztery maski, aby mógł ostatecznie rozprawić się z Brzytwobrodym.

Pierwsza Maska

Sssssam uratowany.

Rayman odwiedza Moczary Przebudzenia, mroczne bagna. Z początku gracz dociera boczną ścieżką do Jano, strażnika Jaskini Złych Snów. Ten jednak nie może się tam dostać, gdyż jednooki stwór wymaga od Raymana podania nazwy tego miejsca, a Rayman wten go nie zna - Jano go przegania. Bohater idzie dalej, znajdując na bagnach klatkę. Po jej zniszczeniu, ukazuje się Sssssam, przyjaciel Raymana. Pomaga nam przedostać się dalej, ale zanim to, gracz pyta się, czy wąż nie wie, gdzie można by było znaleźć Cztery Maski Polokusa. jednak ten nie ma bladego pojęcia. Zauważył jednak istotną rzecz: Globox został schwytany przez dwóch piratów, a ci zawieźli go gdzieś na drugą stronę bagien. Po znalezieniu się w tamtym miejscu, Rayman żegna się z Sssssamem, idąc za chwilę dalej.

Następnym poziomem jest zalewisko, bardzo podobne do poprzedniej lokalizacji - Rayman przemierza piechotą, a Admirał Brzytwobrody zaniepokojony postępem Raymana, wysyła parę okrętów, aby go zniszczyć. Zjada Żółtego Luma, zmniejszając ich liczbę z 1000 do 999. Na początku poziomu znajduje się Ścieżka Życia z Ly, więc jeśli jesteśmy w posiadaniu odpowiedniej liczby Lumek, dobrze jest ukończyć ten bonusowy poziom. Choć etap jest nękany przez okręty Robo-Piratów i niebezpieczne przeszkody, takie jak bomby śmigłowców, to bohater kończy go bez szwanku.

Następnym głównym poziomem po Zalewisku jest Świątynia Wody i Lodu, gdzie właśnie Rayman zdobędzie pierwszą maskę Polokusa. Jest to pierwsza ze świątyń w grze, a żeby się do niej dostać, tak jak i do następnych - potrzebujemy odpowiedniej ilości Lumów zebranych wcześniej, wtedy więc przygotowujemy się do odkrycia nowego świata ponownie dzięki Małakom. Poziom zaczyna się na Plaży, lecz wkrótce potem Rayman dociera do celu. Po wyjaśnieniach Murfy'ego, zjeżdża na dół. Spotyka Axela, strażnika Świątyni Wody i Lodu. Bohater, słuchając porady Wróżki Ly, łapie się różowych Lumek, by dotrzeć do wroga i zrzucić na niego kawał lodu. W ten sposób unieszkodliwiamy go, a po ponownym łapaniu się latających "świetlików" docieramy do Pierwszej Maski Polokusa. Wolnym krokiem idącemu Raymanowi ukazała się, a zaraz po jej otrzymaniu przenosimy się na chwilę do samego Polokusa. Gratuluje nam naszego postępu, a następnie bierze Maskę i kładzie ją na jedną ze stron kolumny. Rayman przenosi się teraz na Cierniowe Wzgórza.

Druga Maska

Brzytwobrody połyka 1000 Lumsa.

Kolejnym miejscem, do którego dociera RaymanCierniowe Wzgórza. Spotyka tu samonaprowadzającą rakietę stworzoną przez Robo-Piratów. Bohater szybko naucza się ją ujeżdżać, gdyż wystarczy na nią wskoczyć, gdy się zmęczy. Dociera wtedy do Akademii Wojskowej, gdzie idąc dalej musi rozprawić się z dwoma Robo-Piratami. Rayman znajduje kolejną samonaprowadzającą rakietę i ciągnąc ją przez długą trasę wreszcie znajduje się w nowym obszarze. Przy wejściu do budynku oczywiście znów czekali Robo-Piraci. Potem bohater dociera do drzwi i idzie dalej. Znajduje tu przyjaciela Clarka, zniewolonego przez Robo-Piratów. Ten postanowił ich wszystkich wykończyć, co Rayman docenił, bo kto jak nie Clark mógł pokonać "tylko" dwudziestu Robo-Piratów. Jednak Clark nie wyglądał dobrze, powiedział, że musiał zjeść coś co mu zaszkodziło. Pilnie potrzebował życiodajnego napoju, który ukryty jest w pobliżu Moczarów przebudzenia w miejscu nazywającym się Jaskinia Złych Snów, którego wcześniej nie dane było Raymanowi odwiedzić. Teraz bohater zna nazwę miejsca, co powinno doprowadzić do udostępnienia mu wejścia przez jednookiego strażnika Jano.

Rayman dociera z powrotem na Moczary Przebudzenia, a po krótkiej rozmowie z Jano za sprawą hipnozy przenosi się do Jaskini Złych Snów, miejsca wszystkich koszmarów Polokusa. Jano przed tym informuje go, że w Jaskini znajduje się skarb należący do strażnika tego miejsca. Po długiej i niełatwej wędrówce po Jaskini Złych Snów, Rayman zdobywa duży postęp w drodze, napotykając się na długą, ślizgającą się trasę. Gdy bohater zjeżdża na dół, wielki potwór ze śliniącymi się zębami próbuje go zjeść, jednak Rayman nie daje za przegraną i udaje mu się przed nim uciec. Teraz zaczyna się kilkufazowa walka z Jano, pierwszym bossem z gry. Gdy Rayman już się z nim upora, Jano daje mu wybór - albo wielki skarb i bogactwo, albo Eliksir życia dla przyjaciela. Wybór jest jednak iluzoryczny, gdyż wybierając alternatywne zakończenie, Rayman mimo swych otyłości i bogactwa na wyspie, wraca do miejsca wyboru i z powrotem ma możliwość otrzymania eliksiru. Gdy ten go odbierze, dziękuje Jano i przemierza na Cierniowe Wzgórza, by pomóc Clarkowi. Gdy dotrzemy już na miejsce, daje my mu eliksir, wtem Clarkowi przestaje brakować energii, wręcz ją tryska robiąc wielką dziurę w ścianie swej sylwetki.

Kończąc poziom Cierniowych Wzgórz, udajemy się na Sklepienie, gdzie zaczyna gonić nas pająk. Udaje nam się mu uciec, wtem przechodzimy do drugiej części etapu. Dowiadujemy się z tablicy skierowanej od Brzytwobrodego, że tutejszy więzień, czyli Globox, to wróg publiczny nr. 2, który spowodował korozję paru dzielnych Robo-Piratów swym Tańcem deszczu. Raymanowi bez trudu udaje się uratować niebieskiego przyjaciela, który pomoże mu w dalszej drodze swoją umiejętnością taneczną. Gdy bohater bez kończyn rozprawił już się z dużą zgrają Robo-Piratów, zauważa bojącego się Globoxa. Rayman przypomina sobie, że ma dla niego Srebrnego Luma od Ly, który daje silniejszą moc pięści wciskając klawisz ataku na dłużej. Rayman kończąc już wędrówkę przez Sklepienie musi ukryć się we fioletowym krzaku, by dojść bo nowego obszaru strzeżonego przez Robo-Piratów. Globox informuje Raymana, że nie może dalej z nim pójść, gdyż czeka na niego jego ukochana Uglette.

Teraz udajemy się na Zatokę Wielorybów, gdzie spotkamy znajomą wielorybicę.

Rayman poznaje Polokusa.
Brzytwobrody – główny antagonista gry
Ekran ładowania gry.
Cztery Maski Polokusa, które Rayman musi zdobyć.

Krainy

Możliwe do odblokowania dwie ścieżki, w których ma miejsce wyścig z Ly:

Część poziomów na różne platformy zostały zamienione kolejnością, połączone ze sobą, bądź nawet w większym stopniu zmienione w rozgrywce.

Postacie

Przyjaciele

Wrogowie

Ciekawostki

  • Wydania gry na różne platformy często diametralnie się różnią (np. tylko w wersji na PSX bossowie prowadzą konwersacje z Ly i Raymanem – nie pojawiają się z kolei postacie takie jak Murfy, czy Carmen). Różnice widoczne są także w dubbingu - w wersji PS1 i PS2 postacie mówią ludzkim głosem, w pozostałych wersjach zaś wydają tylko nieokreślone odgłosy.
  • W całej grze istnieją 3 tajemnice do odkrycia – jedna w Jaskini Echa związana z ostatnią klatką zCzarodziejskiej Polany, druga na Wronim Gnieździe, gdzie można wlecieć w ukryty korytarz i zdobyć niekończącą się amunicję oraz trzecia w Grobowcu Starożytnych – można znaleźć tysięcznego lumsa.
  • Gra posiada alternatywne zakończenie – po przejściu Jaskini Złych Snów, Jano stawia Raymana przed wyborem: zatrzymać skarb, który znalazł, lub poświęcić go dla przyjaciela. Jeżeli gracz wybierze opcję "Skarb nie jest dla mnie!", gra potoczy się dalej, ale jeżeli wybierze opcję "Chcę skarb!", gra kończy się, ukazując bardzo grubego Raymana, śpiącego na leżaku, na bezludnej wyspie, otoczonego dużą ilością złota.
  • W grze występuje dodatkowa mini-gra – Menezis – która pojawia się po napisach końcowych – jedynym warunkiem, by ją uruchomić, jest przeczekanie do końca napisów. Mini-gra jest nawiązaniem do ucieczki Brzytwobrodego, a naszym zadaniem jest dopilnować, by ten doleciał on bezpieczny do celu.
  • W grze pojawiają się dwa słońca – jedno większe, drugie mniejsze. Są szczególnie widoczne w ścieżkach z Ly i poziomie bonusowym. Prawdopodobnie jest to nawiązanie do dwóch księżyców z Rayman.
  • W grze pojawia się postać z gry Tonic TroubleGenerał, który sprzedaje Brzytwobrodemu Grolgotha.
  • W wersji na PSX można odblokować jeden poziom z pierwotnej wersji.
  • Jest najbardziej portowaną gra z serii Rayman.

Links