Rayman Origins

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rayman Origins
Rayman Origins Box Art.jpg
Wydawca Ubisoft
Producent UbiArt

Projektant Michel Ancel

Data wydania 15 Listopad 2011
Gatunek Zręcznościowa (platformówka)
Tryb gry Single Player/Co-Op
Platformy PC, Playstation 3, Xbox360, Wii, Nintendo 3DS, Playstation Vita
Klasyfikacje wiekowe PEGI-7.png ESRB-Everyone.png
Wersja językowa Kinowa (z polskimi napisami)

Rayman Origins (dosł. Rayman Początki) to gra 2D (tak jak jej następca), będąca pierwszą od kilku lat produkcją należącą do marki Rayman, gdzie głównej roli nie grają Szalone Kórliki. Dzieło firmy Ubisoft stanowi odwołanie do korzeni serii. Pierwszy raz zapowiedziano ją na targach E3 w 2010 roku.

Gra została wydana 15 listopada 2011 roku na platformy PC, Playstation 3, Xbox360 i Wii, a także na konsolę Nintendo 3DS w maju 2012 oraz na Playstation Vita w lutym 2012.

Główną cechą Rayman Origins jest fakt, że akcja umiejscowiona została w środowisku 2D. Warunkuje to nie tylko mechanikę rozgrywki (poruszamy się przede wszystkim w czterech głównych kierunkach), ale również styl oprawy graficznej. Ta ostatnia charakteryzuje się bajecznie kolorowymi tłami (12 zróżnicowanych krain), a także bardzo dokładną animacją dwuwymiarowych bohaterów, wśród których pierwsze skrzypce gra oczywiście Rayman oraz jego przyjaciele. Wykorzystana w grze technologia zapewnia stałe 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p.

Jedną z nowości zaserwowanych w Rayman Origins jest czteroosobowy tryb współpracy, opracowany na wzór tego z New Super Mario Bros. Gracze mogą w nim ukończyć całą kampanię, wcielając się w Raymana, Globoxa i dwie istoty z rasy Tinsów. Wszystkie poziomy Rayman Origins zaprojektowane zostały zarówno z myślą o samotnej rozgrywce, jak i kooperacji, dlatego też radość płynąca z ich pokonywania w obu przypadkach jest równie wielka. Dodatkowo, w trybie współpracy pod koniec każdego poziomu graczy czeka podsumowanie, wprowadzające do rozgrywki element rywalizacji.

Główni bohaterowie gry - Rayman, Globox i Małaki.

Fabuła

Z Krainy Żywych Umarlaków wydostają się pokonane dawno temu przez Raymana stwory, powstałe z koszmarów Polokusa. Rayman, Globox, oraz dwóch Tinsów próbując je powstrzymać, zostają zamknięci w klatkach. Po wydostaniu się z potrzasku spotykają Murfy'ego, który informuje ich, że przez inwazję Polokus zwariował. Livingstony i inni przeciwnicy, porywają Elektruny, przez co pomiędzy krainami pojawiają się szczeliny. Bohaterowie wyruszają uwolnić Elektruny, pokonać wrogów, oraz odnaleźć Zęby Czaszek, dzięki którym dostaną się do Krainy Żywych Umarlaków i pokonają Wielką Mamę. W międzyczasie jeden z przyjaciół Raymana – Magik, potajemnie zaczyna współpracę z koszmarami Polokusa i tworzy bazę w Humorzastych Chmurach, gdzie zaczyna produkować złowrogie Roboty.

Trofea

Podczas swoich misji Rayman i jego przyjaciele mogą zdobywać trofea. Odblokowanie ich wymaga wykonania odpowiednich czynności.

Skórki

W grze za ratowanie Elektrunów z klatek otrzymujemy skórki dla bohaterów gry. Część z nich to zupełnie nowe postacie, a reszta to po prostu różne wariacje znanych już bohaterów.

Światy

W grze istnieją także światy, które pojawiają sie na mapie dopiero po przejściu Mistycznego Szczytu.

Wycofane rzeczy

Wycofane postacie

Wycofane poziomy

Wycofane inne

Ciekawostki

Prezentacja edycji kolekcjonerskiej.
  • W wersji angielskiej każda z nazw czterech głównych lokacji i ich późniejszych odpowiedników posiada w inicjałach tę samą literę. Wyjątkiem jest Kraina Smakoszy, która nosi nazwę Gourmand Land.
  • Początkowo nie planowano wersji na komputery.
  • Na tyle opakowania gry źle przetłumaczono pewien fragment, z którego wynika, że głównymi przeciwnikami w tytule są Mroklumy (Pomóż Raymanowi i jego przyjaciołom przywrócić pokój na Rozdrożach Marzeń i przepędzić Mroklumy w nowej przygodzie pełnej niespodzianek i wielkich potyczek z bossami). W rzeczywistości chodzi o Mrotruny.
  • W początkowej fazie produkcji postacie miały mieć zamiast jednego życie, aż pięć, ale zrezygnowano z tego, żeby zwiększyć poziom trudności.
  • W wersji na PlayStation Vita w Chrapiącym Drzewie znajduje się pokój z mozaikami służącymi w tej wersji tytułu za przedmioty do zbierania. Opowiadają one historię przemiany koloru Globoxa na niebieski i zdobycia włosów przez Raymana.
  • Krainy, w których walczy się z czterema władcami, reprezentują cztery podstawowe żywioły: Pokręcona Dżungla – ziemia, Pustynia Dijiridów – powietrze, Kraina Smakoszy – ogień, Morze Szczęśliwości – woda.

Linki