Pan Zły

Z RayWiki, wiki o Raymanie
(Przekierowano z Mr Dark)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pan Zły
Mr Dark binoculars.jpg
Kraina pochodzenia Mr Dark's Dare, Arcane Forest, Mr Dark's Lair, the Lair of Dark
Umiejętności, broń Przywołanie Bad Raymana, odwrócenie sterowania, zmuszenie Raymana do biegu, kradzież teleskopowej pięści, tworzenie kul ognia, tworzenie słupów ognia, przemiana w hybrydę złożoną z ciał poprzednich przeciwników, przemiana w elektryczną kulę, przywołanie błyskawic
Energia Lifebar24.png (w Rayman na PC i PS1)
12 HP (w Rayman na Atari Jaguar)
9 HP (w Rayman 1 na Game Boy Color)
Nikczemna postać, która chce szerzyć zło wokół siebie, przejmując magiczny świat Raymana. Jeśli mu się uda, uczyni świat strasznym miejscem pod rządami terroru i dyktatury.
—oficjalna strona, Rayman Junior

Pan Zły – największy wróg Raymana i jeden z ważniejszych antagonistów serii Rayman. Mroczny i tajemniczy zmiennokształtny czarnoksiężnik próbował kilkukrotnie zakłócić równowagę Rozdroży Marzeń, ale Rayman zawsze stawał mu na drodze. Jego rysy są ukryte pod cienistym płaszczem i kapeluszem, pod którym widać tylko jego jarzące się żółte oczy. Po raz pierwszy pojawia się w grze Rayman, w której występuje jako główny antagonista i ostatni przeciwnik. Występuje ponownie i dokonuje nikczemnych występków w Rayman Junior, Rayman Designer i Rayman na Game Boy Color. Chociaż Pan Zły nie pojawia się bezpośrednio w Rayman Origins, gra zawiera kilka odniesień do niego i ostatecznie ujawniono, że jego wpływ zainspirował magika do zostania złoczyńcą.

Rayman i gry pochodne

Wkraczasz w świat deserów, w którym ukrywa się Pan Zły, strzeżony przez klaunów wykonujących niesamowite akrobacje ... Uważaj, Pan Zły jest diaboliczny
—instrukcja, Rayman
VIG RAP.png
VIG DARK.png

Pan Zły pojawia się po raz pierwszy w sekwencji wstępnej Rayman, gdzie magik przedstawia historię gry. Rozdroże Marzeń jest utrzymywane w równowadze przez mistyczną kulę zwaną Wielkim Protoonem. Pewnego pamiętnego dnia pojawia się zły Pan Zły, kradnący Wielkiego Protoona i pokonujący Betillę, gdy próbuje ją chronić. Elektruny, małe różowe stworzenia, które krążą wokół Wielkiego Protoonu, są zostają po całym świecie i uwięzione w klatkach przez sługi Pana Złego. Rayman wyrusza uwolnić elektruny, pokonać Pana Złego i odzyskać Wielki Protoon.

Przez większość gry Pan Zły nie pojawia się; stoi na wysokim wzgórzu, obserwując postępy Raymana przez lornetkę. Kiedy Rayman pokonuje Kosmiczną Mamę, czwartego głównego bossa gry, Pan Zły decyduje się podjąć akcję i porywa Betillę, która przez cały czas udzielała pomocy Raymanowi. Pan Zły pojawia się po raz kolejny, gdy Rayman pokonuje kolejnego bossa, Mr Skopsa: wydaje się, że Pan Zły uwięził Betillę w maleńkiej, szklanej kuli poprzez swoje czary. Betilla jest widoczna jako wołająca o pomoc i prosząca Raymana o pośpiech. Aby uzyskać dostęp do ostatecznego poziomu, Mr Dark's Dare w Candy Château, Rayman musi rozbić wszystkie klatki i uwolnić każdego elektruna w grze.

Przed walką z Raymanem Pan Zły rzuca na niego dziwne zaklęcia, gdy przemierza Candy Château. Pierwszy fizyczny występ w grze ma na początku drugiego etapu, gdzie czeka na Raymana, a następnie rzuca zaklęcie, zanim odleci. To zaklęcie tworzy Bad Raymana, złego duplikatu, który kopiuje każdy ruch Raymana i powoduje natychmiastową śmierć, dotykiem. W kolejnym etapie Pan Zły rzuca zaklęcie, które odwraca chód w lewej i prawo na opak, a następnie kolejne zaklęcie, które sprawia, że Rayman biegnie w sposób niekontrolowany. Pod koniec poziomu Pan Zły magicznie kradnie teleskopową moc pięści Raymana, pozostawiając go bezradnym i niezdolnym do uderzania. Następnie Rayman dociera do centralnej komnaty zamku Pana Złego. Najpierw Pan Zły drwi z Raymana, pokazując teleskopową pięść, zawieszoną na linie i chowając ją za każdym razem, gdy Rayman wykonuje ruch, aby ją wziąć. Następnie próbuje zniszczyć Raymana, łapiąc go między dwa ruchome ścianami śmiertelnego ognia i rzucając na niego ognistymi kulami. Kiedy jego sytuacja wydaje się krytyczna, grupka elektrunów ratuje Raymana, podając mu teleskopową pięść. Rozpoczyna się ostateczna bitwa: Rayman musi walczyć z Panem Złym, który przekształca się w hybrydy poprzednich pięciu bossów. Te hybrydy mają twarz Pana Złego jako swoją ikonę pasku zdrowia.

Pierwsza transformacja to mieszanka Mr Stone'a i Mr Skopsa. Jego kompozycja składa się z ciała, stóp i prawej ręki Mr Stone'a, wraz z głową i kleszczami Mr Skopsa. Jego jedynym atakiem jest rzucanie kleszczami w Raymana, który może przeskoczyć i uderzyć go w twarz. Jeśli Rayman spróbuje uderzyć go zbyt wcześnie, potwór zablokuje mu twarz pazurami. Możliwe jest, z pewnym wyczuciem czasu i zręcznością, uderzenie go do trzech razy na turę. Po ośmiu uderzeniach w twarz, potwór znika i Pan Zły transformuje się ponownie.

Pan Zły walczy z Raymanem pod koniec pierwszej części.

Druga transformacja to para identycznych potworów. Każda wydaje się być wykonana z korpusu Moskito i stóp Kosmicznej Mamy (po jej pierwszym występie w Eraser Plains), wraz z jej dłońmi i wałkiem, który strzela laserem (po jej drugim pojawieniu się w Space Mama's Crater, kiedy jej jedynym atakiem są lasery, które Rayman może przeskoczyć lub schować się pod nim). Jeśli obaj strzelają na tej samej wysokości, lasery zderzają się ze sobą, zamieniają się w jeden laser i spadają prosto w kierunku ziemi, co może być trudne do uniknięcia. Gdy Rayman ma szansę, może uderzyć jednego z nich, ale można też nakłonić ich do strzelania do siebie. Oba potwory mają wspólny pasek zdrowia; aby pokonać ich obaj, można uderzać tylko jednego, a gdy zostanie/zostaną trafieni osiem razy, znikną i Pan Zły transformuje się po raz ostatni.

Trzecia i ostatnia transformacja to mieszanka Mr Saxa, Kosmicznej Mamy i Moskito. Składa się z ciała Kosmicznej Mamy, stóp i rąk Mr Saxa i głowy Moskito. Jedynego atak potwora to używanie wielkich stóp Mr Saxa. Na początku tej walki, Rayman skurczył się do tego samego rozmiaru, co gdyby dotknął latającego niebieskiego elfa. Kiedy potwór próbuje go zgnieść, Rayman musi użyć swojego biegania, aby uniknąć zgniecenia. Kiedy potwór uderza o ziemię, Rayman zostaje wyrzucony w powietrze przez uderzenie, co daje mu szansę uderzenia potwora w twarz Moskito, która jest jego jedynym słabym punktem.

Gdy trzecia transformacja odniesie osiem obrażeń, znika, a Rayman powraca do swojej normalnej wielkości. Wygląda na to, że Pan Zły został pokonany przez ostatni cios w głowę trzeciej formy i uciekł z zamku po przegranej.

Dopiero wersja Atari Jaguar wyjaśnia, że ​​te hybrydy są transformacjami Pana Złego. W tej wersji hybrydy Moskito/Kosmiczna Mama są nieobecne, więc walka składa się tylko z dwóch rund: pierwsza z mieszaniną Mr Stone/Mr Skops i druga z mieszaniną Moskito/Mr Sax/Kosmiczna Mama. Dwa potwory dzielą pojedynczy pasek zdrowia z twarzą Pana Złego jako ikoną: kiedy połowa zdrowia pierwszego potwora się wyczerpie, Pan Zły wraca do oryginalnej postaci tworząc prysznic iskier, a następnie odchodzi z ekranu, wyraźnie pocąc się. Pojawia się ostatni potwór, a połowa jego zdrowia już jest wyczerpana. (Rayman nie jest skurczony w tej wersji i nie musi być wybijany w powietrze, aby uderzyć się w głowę). Gdy całe jego zdrowie zostanie wyczerpane, Pan Zły skacze do góry i znika. Elektruny przelatują przez ekran, gdy Rayman świętuje swoje zwycięstwo.

W wersji Atari Jaguar Pan Zły pojawia się po raz ostatni pod koniec gry. Leci przez ekran i pojawia się komunikat "Do zobaczenia wkrótce", wskazujący na zbliżający się powrót Pana Złego.

Rayman Junior

Pan Zły w Rayman Junior

Pan Zły pojawia się w Rayman Junior, spin-offie Rayman. W tej grze kradnie Magiczną Księgę Wiedzy magika i niszczy mapę do swojej kryjówki w Candy Château. Rzuca takie same zaklęcia na Raymana, jak w Rayman, ale nie walczy jako boss. Gdy Rayman rozwiązał zagadki, pokazujące drogę do jego kryjówki i przechodzi przez zaklęcia, Pan Zły już się nie pojawia i Rayman ostatecznie znajduje Księgę Wiedzy.

Rayman Designer

W grze Rayman Designer Pan Zły jest dostępny jako zdarzenie w Candy Château. Istnieją różne warianty, a każdy z nich, ​​rzuca inne zaklęcie w Raymana. Czary trwają, dopóki Rayman nie dotrze do Antymagicznego Amuletu.

  • Pan Zły: Bad Rayman - przywołuje Bad Raymana.
  • Pan Zły: wymuszony bieg - wymusza bieg Raymana.
  • Pan Zły: odwrócona kontrola - odwraca chód/bieg lewy z prawym.
  • Pan Zły: mały Rayman - pomniejsza Raymana.
  • Pan Zły: kradnie pięść - kradnie pięść Raymanowi.

Rayman (wersja Game Boy Color)

Pan Zły pojawia się w Rayman na Game Boy Color.

W wydaniu na Game Boy Color Pan Zły uwięził elektruny i wykorzystał ich moc dla siebie, rzucając na świat w ciemność i chaos. W przeciwieństwie do oryginał, nie przekształca się, gdy angażuje się w ostateczną bitwę z z Raymanem. Między poszczególnymi poziomami można go również oglądać, śledzącego Raymana za pomocą kryształowej kuli.

Pan Zły trzyma klatkę ze schwytanymi elektrunami

W Arcane Forest rzuca dwa zaklęcia na Raymana, pierwsze przywołuje Bad Raymana, a drugiego odwracającego kontrolę nad Raymanem.

Na początku bitwy Pan Zły broni się przed pięścią Raymana trzema kulami. Następnie powoli podnosi się, a gdy jest poza ekranem, pada na niego ogień z góry. Po dziesięciu do piętnastu ognistych kulach, Pan Zły pojawia się ponownie, wciąż mając wokół siebie tarczę i zmienia się w kulę. W formie kuli losowo unosi się, próbując uderzyć Raymana. Należy uderzyć go, gdy jest w formie piłki trzy razy. Kiedy go uderzy, staje się coraz mniejszy i staje się trudniejszy do trafienia. Po uderzeniu go trzykrotnie, na górnej części planszy pojawia się serce, dzięki czemu może uzupełnić swoje zdrowie. Pan Zły wraca do normy, a potem znów schodzi z ekranu.

Rayman walczy z Panem Złym na wysokim szczycie pod koniec gry.

Tym razem Pan Zły rzuca w Raymana dziesięcioma meteorytami, po dwa na raz. Potem robi to samo, co poprzednio: wraca i zamienia się w sferę. Tym razem pozostanie on w formie kuli na krótszy okres niż wcześniej, a jeśli Rayman nie zdoła go uderzyć trzy razy w wyznaczonym czasie, wróci do normy i zniknie z ekranu, aby rzucać meteorami znów na niego. Jeśli Rayman uderzy go trzykrotnie, ponownie pojawi się serce, a on wzniesie się z powrotem w niebo, aby uwolnić swój ostateczny atak.

Tym razem strzela szesnastoma błyskawicami. Można ich łatwo uniknąć, używając helikoptera. Po wystrzelaniu szesnastu błyskawic, wraca on do swojej formy kuli. Czas, który spędza w swojej formie kuli, jest jeszcze krótszy, więc Rayman musi go uderzyć jeszcze trzy razy bardzo szybko. Pan Zły wraca do swojej normalnej formy, spala się, zamienia w dziwną, widmową chmurę i znika.

Pan Zły przybiera postać ducha przed ucieczką z wyspy

Zakończenie ujawnia, że Pan Zły mógłby być duchem/upiorem opętującym kryształ, który ujawnia się po jego pokonaniu. Jest to jedyna wersja, w której Mr Dark nie wychodzi cało z walki, z Raymanem. To, oraz duża odmienność tej wersji może ujawniać, że Rayman na Game Boy Color może być chronologicznie ostatnim ze spin-offów pierwszej części, zamykający wątki tej części sagi.

Rayman wraca do hamaka i zasypia, ale jest niepokojony przez groźną postać, która wydaje się Panem Złym. Jednak okazuje się, że cztery elektruny w szatach i czapce Pana Złego, które są żartem są żartem, a Rayman śmieje się.

Rayman Origins

Wraca arcywróg z Rayman 1. Zdumiewający super złoczyńca, to Pan Zły, ukradł Wielkiego Protoona i wysłał elektruny na rozproszone orbity. Ta seria wydarzeń zaburzyła harmonijną równowagę świata Raymana i nastąpiła bohaterska walka.
—oficjalna strona, Rayman Origins
Magik przebrany za swojego idola, Pana Złego.

W wywiadzie dla Jeux Vidéo z maja 2011 r., Gabrielle Shrager, główna pisarka fabuły Rayman Origins, oświadczyła: "Prawdopodobnie zobaczymy, jak Pan Zły stał się tym, kim jest". Jednak plany zmieniły się podczas rozwoju, a fabuła z Panem Złym została wycofana. Podczas gdy Pan Zły nie występuje fizycznie w grze, jego wpływ odgrywa ważną rolę w pobocznej historii, a liczne odniesienia do niego są dokonywane przez grę i otaczające ją media. Drugi zwiastun Rayman Origins pokazuje krótki występ małaka z kapeluszem i ciemnym płaszczem, stojącego na kamiennej platformie, otoczonej przez mroktruny i psychlopy. Spekulowano, że to Pan Zły. Kilka miesięcy później pojawiła się wyraźniejsza grafika postaci, a oficjalna strona internetowa wskazała, że ​​ta postać to rzeczywiście Pan Zły, stwierdzając: "Wróg z Rayman 1 powraca". Jednak ta sama sekcja strony twierdzi również, że w grze istnieją żołnierze i piranie, co nie jest poprawne; Ostateczny podręcznik gry zawiera zaktualizowaną wersję tych samych informacji i nie wspomina o żołnierzach, piranach ani Panu Złym. W Odkryciu, jednym z ostatnich poziomów gry, bohaterowie odkrywają, że magik jest odpowiedzialny za mechaniczne imperium zła w Chumorzaste Chmury. Ciemna postać, która pojawiła się w zwiastunie i na stronie, była po prostu magikiem przebranym za Pana Złego (możliwe, iż używał jego ubrania, biorąc pod uwagę fakt, iż w wersji GBC zostało ono porzucone), którego prawdziwe miejsce pobytu pozostaje nieznane. Schemat na ścianie gabinetu maga wyjaśnia, że ​​zbierał lumy bohaterów w trakcie gry i używał ich do zasilania swoich maszyn. W odpowiedzi na zdmuchniętą odkrycie jego zdrady magik rozrywa złotą gwiazdę z jego czapki, pokazując wyraźniej jego podobieństwo do grafiki podobnej do Pana Złego. Ta scena doprowadziła do dużego zamieszania wśród części graczy, z którzy błędnie zinterpretowali, że Pan Zły i magik to ta sama postać, mimo iż Rayman Junior ujawnia, że są odrębnymi charakterami, ukazanymi razem filmie wstępnym.

Plakaty przedstawiające Pana Złego w siedzibie magika w Humorzastych Chmurach.

Wczesna wersja skryptu gry, znajdująca się w plikach demo, zawiera nieużywany dialog, który wskazuje, że w tym usuniętym scenariuszu magik był wielbicielem Pana Złego i mimo potajemnej rzekomej pomocy i trosce o Rozdroże Marzeń w Rayman i Rayman Origins, pragnął być równie tajemniczy i zły jak on; jednym z jego dialogów to: "Zawsze chciałem być jak Pan Zły: tajemniczy, mroczny! ... um, mroczny i tajemniczy ...". Scenariusz ujawnia również, że prawdziwe imię maga to Ales Mansay, i że był rozgoryczony i skorumpowany, kiedy zastraszano go w magicznej szkole za jego słabe zdolności magiczne. Ostatecznie ukrył się za swojego bohatera, Pana Złego, i ukrył mikrofon w Chrapiącym Drzewie, aby rozpocząć wojnę pomiędzy Raymanem, a koszmarami Polokusa, podczas gdy on sam rozpoczął pracę nad budową armii mechów (zasilanych przez lumy daną mu przez bohaterowie), których mógłby użyć, by przejąć Rozdroże Marzeń i uwolnić ją od rządów Polokusa, którego uważał za nieskutecznego i bezużytecznego przywódcę, niezdolnego do ochrony swego ludu przed jego koszmarami. Nie wiadomo, dlaczego ten materiał został usunięty z gry; jednak w ostatecznej wersji gry w głównej siedzibie magika znajduje się jeszcze kilka plakatów, niektóre z obrazami przedstawiającymi sylwetkę Pana Złego i jedna z napisem "♥ Mister D", która potwierdza, że magik jest wielbicielem Pana Złego. Jak widać na tych plakatach, Pan Zły wygląda nieco inaczej; jego kapelusz ma kształt odwróconego trójkąta, a jego ramiona są długie i cienkie. W styczniu 2012 r. Dyrektor narracji Gabrielle Shrager potwierdził, że magik był fanem Pana Złego.

Oprócz plakatów w głównej siedzibie magika, jedyne bezpośrednie odniesienie do Pana Złego pojawia się, gdy gracz odblokuje umiejętność gry jako Raymesis. Jeśli ta postać pociągnie za brodę Polokusa, ten wyśmiewa się z jego brzydoty i wspomina, że ​​został stworzony przez Pana Złego. Nie jest jasne, czy Śniący Bańki myli Raymesisa z Bad Raymanem, czy też żartuje z ich podobieństwa (wygląda prawie identycznie jak zły klon Raymana stworzony przez Pana Złego w oryginalnej grze, z wyjątkiem innego koloru oczy).

W innych grach

Pan Zły jest wymieniony w instrukcji dla Rayman 2, gdzie okazuje się, że jego porażka z rąk Raymana jest tym, co przekonało mieszkańców Rozdroży Marzeń, że bohater był godny zaufania. We własnej osobie Pan Zły nie występuje.

Obraz Mr Darka można zobaczyć na podłodze po lewej stronie, na końcu minigry Szaleństwo w 2D, w Rayman 3. Jest to jedyny występ Pana Złego w grze trójwymiarowej.

Zapowiedzi anulowanej wersji 2D Rayman 2 wspominają, że inwazja robo-piratów miała miejsce po tym, jak Mr Dark uciekł z wyspy po wydarzeniach z pierwszej gry. Nie wiadomo, czy Pan Zły miał kiedykolwiek odgrywać większą rolę w tej grze; inne postaci z oryginału, w tym Betilla, miały się pojawić.

Pan Zły ma niemal niezauważalne wystąpienie w Rayman 3. Na końcu minigry Szaleństwo w 2D krótko pojawia się kilka zdjęć z pierwszej gry, a na nich prawie wszystkie postaci z gry, w tym Pan Zły. Ponadto projekt tytułowych wrogów z gry - mroklumów - został zaprojektowany jako wizualna mieszanka Pana Złego i łowców.

Galeria