Ryby

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryby
Friendlyfishswarm.png
Miejsce zamieszkania Las Marzeń, The Caves of Skops, Czarodziejska Polana, Bagno, Moczary Przebudzenia, Zatoka Wielorybów, Bagna Mroku, Kraina Żywych Umarlaków, Morze Szczęśliwości, Zakumkana Historia
Wzrost Różny
Rasa Ryby
Charakter Neutralny/agresywny
Umiejętności, broń Zęby, bioluminescencja, kolce

Ryby – zwierzęta wodne występujące w wielu grach z serii Rayman.

Rayman

Ryby pojawiają się po raz pierwszy w Dream Forest, pierwszym świecie gry. Duże Piranie wyskakują z wody, utrudniając Raymanowi drogę. Gatunek stał się jednym z najcharakterystyczniejszych wrogów w serii. Rayman może pokonać Piranie, atakując je z teleskopowej pięści, rozbijającej jej zęby i posyłającej ją z powrotem do wody.

Ryba z wielkimi ustami w Jaskiniach Skorpiona.

Trzy kolejne gatunki ryb pojawiają się w poziomie Jedz u Joego, w Jaskiniach Skorpiona, piątym z sześciu światów gry. Każda z tych odmian ryb ma inną twarz: jedna ma nadmiarowy nos, który pomaga Raymanowi poprzez wysuwanie platform z wody, inny typ ma nadmiarowe oko, którym biernie obserwuje otoczenie, ostatni typ ma wielkie usta i zęby, którymi atakuje Raymana. Te trzy odmiany ryby pojawiają się tylko w końcowej części tego poziomu i nie można ich znaleźć nigdzie indziej.

Rayman 2: The Great Escape

Dziwna ryba z Czarodziejskiej Polany (wersja Play Station 2 i Dreamcast.

Ryby pojawiają się znacznie częściej w Rayman 2 niż w pierwszej grze. W wersjach Dreamcast i PlayStation 2 po raz pierwszy widać rybę, gdy Rayman odwiedza do Czarodziejską Polanę, szukając Ly. Kilka rodzajów ryb można zobaczyć w pobliskich stawach; Te ryby są bierne, a niektóre mają niewielkie podobieństwo do dużych ryb z poprzedniej gry. Później w tym samym poziomie, Rayman musi przejść przez bagno wypełnione zanieczyszczoną wodą. Murfy telepatycznie radzi Raymanowi, aby nie pływał w nim, przez pobliski Kamień Myśli. Bagno jest zamieszkałe przez drobne Piranie. Ta odmiana Piranii znajduje się na wielu poziomach w grze; zjadają Raymana, jeśli wpadnie w niebezpieczną wodę. Duże Piranie – takie jak te w oryginalnej grze, po raz pierwszy pojawiają się ponownie w tym samym poziomie. Szczególnie atakują, gdy chcą jeść bąbelki Carmen w Zatoce Wielorybów w celu złagodzenia swojej zgagi.

Niedaleko Świątyni Kamienia i Ognia można znaleźć olbrzymią, purpurową mackę, która nie odejdzie, póki zostanie uwolniona Carmen z Zatoki Wielorybów. Kiedy Carmen zostanie uratowana, macka nie przeszkadza Raymanowi przejść.

Rayman 3: Hoodlom Havoc

Wielkie Piranie powracają jeszcze raz w Rayman 3, chociaż te mają mechaniczne szczęki podobne do pułapek na niedźwiedzie. W pewnym momencie w Lesie Czystoliściu, Rayman i Globox muszą wspinać się po wodospadzie, podczas ataku Piranii. Ten sam typ spotyka się ponownie na Bagnach Mroku, gdzie mogą zostać uderzone i pokonane przez Raymana.

W podwodnej części Krainy Żywych Umarlaków napotykamy inny rodzaj ryb. Pływają pasywnie i nie reagują na obecność Raymana. Dodatkowo, Céloche, potężny boss krainy, uwalnia Rybę Robota na początku walki; Jest to urządzenie, które używa rakiet, które odbite mogą pokonać bossa. Podobne, metalowe ryby można znaleźć w pierwszej części Szczytu za Chmurami, podczas żeglugi morskiej. Te olbrzymie ryby atakują łódź Raymana i Globoxa, kiedy udają się do tajnej kryjówki André. Kiedy szczyt stanie się widoczny, ryby przestają atakować.

Rayman Szalone Kórliki (Game Boy Advance)

Dwa wrogie gatunki ryb powracają z pierwszej gry, czyli Piranie i duże ryby. Są one niemal identyczne w zakresie wyglądu i zachowania.

Rayman Raving Rabbids: TV Party

Złota Ryba Raymana.

Rayman posiada złotą rybę w akwarium, wewnątrz swojego domu, widocznym w filmiku wstępnym, ale nie robi wielu interakcji z Raymanem lub Kórlikami.

Rabbids: Go Home

Jedyny rodzaj ryb to mieczniki, które można je znaleźć tylko w supermarketach. Mieczniki można odblokować jako nakrycia głowy dla Kórlików.

Rayman Origins

W Rayman Origins można zauważyć dużą różnorodność ryb, większość z nich to wrogowie z Morza Szczęśliwości, jak Rozdymki, Kolczaste Ryby i Karmazyny. W głębszych obszarach znajdujemy Świecące Ryby i Żabnice, mające możliwość oświetlenia drogi Raymana i pomagania w unikaniu niebezpiecznych ataków pazurów. W niektórych obszarach widać duże grupy życzliwych, barwnych ławic ryb; Te nieszkodliwe stworzenia nie ranią Raymana i zwykle starają się go unikać. Jednak ze względu na ich jasne kolory i dużą liczbę, mogą zajmować niemal cały ekran i mylić gracza. Mogą też zamaskować grupy Karmazynów, Lumsów lub nawet tajne pokoje z klatkami. Choć tradycyjna Pirania z poprzednich gier miała powrócić w Rayman Origins, to zostało to zmienione przed wydaniem. Zamiast tego, w Krainie Smakoszy można zobaczyć podgatunek – Młode Piranie.

Rayman Legends

W niektórych światach Rayman Legends, a zwłaszcza Fiesta de los Muertos, można zobaczyć kości ryb w kilku miejscach, sugerując, że wiele istot morskich zostało zabitych przez koszmary, w stuleciu, które poprzedziły przebudzenie Raymana.

Podobnie jak w niektórych bagiennych wodach z Rayman 2, ości ryb można zobaczyć w różnych miejscach w całej grze, a niektóre działają jak bariery, które muszą zostać zniszczone.

W Zakumkanej Historii można dostrzec łososie, jako element otoczenia. Jednak, w wersji Wii U gry Murfy może zaatakować je dla Lumów. Te same wielobarwne ryby pochodzące z Rayman Origins można zobaczyć w pierwszym poziomie 20.000 Mil Podlumskiej Żeglugi.