Krainy Raymana 2

Z RayWiki, wiki o Raymanie
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W zależności od wersji gry, wszędzie jest inny układ plansz, a nawet wersja. O ile np. Szczyt Świata znajduje się w wersji PC i PS2, to nie znajduje się ona w wersji PS1, a z kolei Świątynia Kamieni i Ognia w wersji na PS1 różni się zdecydowanie od pozostałych m.in usunięcia niektórych miejsc i zastąpienia ich innymi oraz zmianą położenia klatek i Lumsów.

 • Statek Więzienny – początek gry. Zostajemy tu rozdzieleni z Globoxem.
 • Świetliste Lasy - krótki samouczek. Prosty poziom, w którym nie da się zginąć.
 • Czarodziejska Polana – jeden z dłuższych poziomów w całej grze. Ratujemy tutaj Ly od zabrania całej jej mocy przez maszynę Robo-Piratów. Dowiadujemy się też o misji, którą wykonujemy w czasie gry - o misji zbudzenia Polokusa.
 • Moczary Przebudzenia – większość poziomu to bagienny Surfing z Sssssamem. Musimy tu uważać na piranie, wodne bomby Robo-Pirata i Kurczaki Zombi.
 • Jaskinia Złych Snów – można tu zdobyć eliksir życia, którego pilnuje Jano – strażnik jaskini. Tutaj Polokus więzi swoje złe sny. Na początek jest walka o przetrwanie, a następnie Jano spróbuje zabić Raymana. Na końcu planszy mamy wybór - złoto, albo nic. Przy wyborze niczego, dostajemy eliksir, a przy wyborze złota pojawi się krótkie, alternatywne zakończenie. W wersji na PC i PS2 wejście do niej znajduje się w Moczarach Przebudzenia (i w każdej wersji jest to w innym miejscu), z kolei na PS1 wejście jest w Cierniowych Wzgórzach.
 • Bagno – poziom rozgrywa się na bagnach, gdzie po raz pierwszy goni nas Lokaj Brzytwobrodego ze swoją grupą. Dowiadujemy się też o zjedzeniu tysięcznego lumsa przez Brzytwobrodego.
 • Ścieżka Życia – wyścig z Ly. Po wyścigu nasz pasek życia zostaje napełniony. Jest to poziom bonusowy, do którego dostęp gracz ma po zebraniu określonej ilości Lumsów.
 • Świątynia Wody i Lodu – pierwsza świątynia, jako osobny poziom występuje na wersji gry PC i PS2. W przypadku PSX w Zatoce Wielorybów można znaleźć podwodne wejście do niej, gdzie wtedy znajduje się tylko arena walki z bossem i maska. Z kolei wersja PS2 i PC Świątynia znajduje się na tzw. Zaginionej Wyspie i jest tam m.in zjazd z wejścia do budynku do areny. Znajduje się tutaj pierwsza maska i pierwszy boss – Axel. Poziom przechodzi z plaży na wyspie do mroźnej i mrocznej świątyni, gdzie zjeżdżamy na butach, jak na snowboardzie.
 • Cierniowe Wzgórza – uczymy się tu oswajać biegający pocisk, który jest potrzebny byśmy przedostali się przez ciernie oraz ratujemy Clarka od zatrucia. W wersji PS2 i PC znajduje się tam dodatkowo Akademia Wojskowa Robo-Piratów.
 • Sklepienie – spotykamy tu uwięzionego Globoxa, który pomaga nam swoim deszczowym tańcem.
 • Zatoka Wielorybów – ratujemy tutaj wielorybicę Carmen przed przerobieniem jej na tłuszcz do silników Robo-Piratów i pływamy pod wodą. W wersji na PS1 mamy okrojoną wersję tego poziomu i to bardzo - nie ma m.in pomieszczeń Robo-Piratów, za to pod wodą można znaleźć wejście do Świątyni Wody i Lodu.
 • Świątynia Kamieni i Ognia – druga świątynia. Kryje się w niej druga maska. Jej strażnikiem jest Umber. Plansza jest podzielona na dwie świątynie - świątynię właściwą, gdzie znajduje się maska oraz inną świątynię, gdzie po prostu można znaleźć resztę Lumsów i klatek do rozbicia. Do świątyni przechodzimy z dżungli. Opis dotyczy wersji PS2 i PC, bowiem w wersji PS1 obydwie świątynie są ze sobą bezpośrednio połączone. Poza tym w wersji PSX znajduje się tam boss, który jest Robo-Pirat Ninja wysłany osobiście przez Brzytwobrodego.
 • Jaskinie Echa – można się tutaj nauczyć lotu na beczce oraz dostać się do ukrytej części Czarodziejskiej Polany (wejście tylko w wersji PC i PS2).
 • Urwisko – etap, w którym wyjątkowo biegniemy cały czas przed siebie nie oglądając się za siebie. Powodem tego jest druga pogoń Lokaja Brzytwobrodego i jego grupy Robo-Piratów. Tutaj też pierwszy raz (PS2 i PC) atakuje nas Robo-Pirat Ninja.
 • Szczyt Świata – na początku jeździmy na krzesełku, następnie toczymy bitwę z Robo-Beczkami. Poziom ten w takiej formie znajduje się w wersji PC. Z kolei na PS2 moment z krzesełkiem jest oddzielony do bonusowego poziomu, a Szczyt Świata zaczyna się w momencie wkroczenia do bazy Robo-Piratów. Z kolei na PS1 takiego miejsca nie ma w ogóle.
 • Świątynia Skał i Lawy – kolejna świątynia. Utrzymana jest w podobnym klimacie, co Jaskinia Złych Snów. Mamy tutaj oczy wychodzące spod ziemi, ciernie wychodzące ze ścian i wypełniające podłogę. Do świątyni przechodzimy z bagien (PC i PS2).
 • Ścieżka Mocy – także wyścig z Ly, ale nagrodą są tym razem trzy Złote Pięści - zwiększa moc ataku Raymana. Poziom bonusowy, dostęp do niego jest po zebraniu określonej liczby Lumsów.
 • Pod Świątynią Skał i Lawy – jak sama nazwa wskazuje, znajdujemy się pod Świątynia Skał i Lawy. Etap, w którym głównie się lata, dzięki nowej mocy otrzymanej od Ly. Niestety, tracimy pod koniec planszy przez Foutcha – kolejnego bossa. Znajduje się tu trzecia maska.
 • Grobowiec Starożytnych – etap, w którym klimat tworzy niepokojąca muzyka. Spotykamy Clarka, który zostaje złapany przez Robo-Piratów i zmieniony w ich sługę. Można w nim znaleźć Tysięcznego Lumsa. W wersji na PS2 i PC poziom zaczyna się przy kanałach obok cmentarzysk.
 • Żelazowe Góry – nazwa planszy bierze się od czterech tamtejszych kopalń żelaza. W wersji na PS1 poziom ten nazywa się Ciemną Wyspą (ang. The Gloomy Island). Znajduje się tu też Zakład Poprawczy dla Niegrzecznych Dzieci, gdzie Robo-Piraci torturowali część dzieci Globoxa. Reszta jego dzieci była zmuszana do pracy w kopalniach. Jedno z nich znajduje tam czwartą maskę Polokusa, którą daje Raymanwi w ramach podziękowań. Polokus wreszcie zostaje obudzony (w grze Rayman Revolution występuje jednak i czwarty strażnik: Grolem 13, a kopalnie znajdują się w oddzielnej planszy, gdzie zamiast maski Polokusa dostaje się maskę do odtańczenia tańca deszczowego).
 • Statek Więzienny – ten poziom składa się z dwuetapowego zjazdu, małej łamigłówki i tunel, po którym latamy pociskiem. W tunelu istnieje również odgałęzienie do innego tunelu, w którym możemy napełnić całe życie.
 • Wronie Gniazdo – finałowy etap. Walczymy z maszyną o nazwie "Grolgoth" (sterowany od środka przez Brzytwobrodego) w dwóch etapach - na najwyższym punkcie statku i wewnątrz niego, latając na pocisku. Wnętrze jest zalane lawą, znajdują się 2 korytarze na końcu których można znaleźć pocisk, z którego oddajemy 5 strzałów. A dodatkowo, można znaleźć ukryty korytarz z niekończącą się amunicją.